Operacja bariatryczna redukuje ryzyko zawału, udaru i śmierci
Operacje bariatryczne, czyli zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości zapobiegają zawałom serca i udarom mózgu u pacjentów z cukrzycą typu 2. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Cleveland Clinic (Ohio, USA), a opublikowanych na łamach czasopisma The JAMA.
Nadmierna masa ciała, a zwłaszcza choroba otyłości na III etapie jej rozwoju to potwierdzone czynniki rozwoju cukrzycy typu 2 i schorzeń sercowo-naczyniowych. Wskaźnik masy ciała (BMI) większy niż 40 traktuje się jako zagrażający życiu. Taki indeks BMI stanowi wskazanie do przeprowadzenia u pacjenta operacji bariatrycznej. Naukowcy z kliniki w Cleveland postanowili sprawdzić, czy przeprowadzenie operacji bariatrycznej u pacjentów z cukrzycą typu 2 zapobiega u nich wystąpieniu zawału serca i udaru mózgu.
W tym celu badacze przeprowadzili analizę danych 13 722 chorych, spośród których 2 287 zostało poddanych zabiegowi bariatrycznemu. Następnie badaną populację sparowali w relacji: 1:5 (jedna osoba z zabiegiem w wywiadzie i 5 bez) i porównali wyniki w zakresie incydentów sercowo-naczyniowych w ciągu średnio 4 lat obserwacji.
Analiza pokazała, że wśród osób poddanych leczeniu bariatrycznemu istotnie rzadziej dochodziło do zgonów, zawałów serca i udarów mózgu, migotania przedsionków i niewydolności serca. Oznacza to, że u osób z otyłością i cukrzycą typu 2 poddanie się operacji bariatrycznej aż o 39% zmniejsza ryzyko wystąpienia powyższych zdarzeń.
Ponadto badanie wykazało, że w grupie badawczej istotnie rzadziej dochodziło do zgonów z jakiejkolwiek przyczyny.
Opracowano na podstawie: www.termedia.pl
Wszystkie informacje o operacjach bariatrycznych
znajdziesz w naszym serwisie OTYŁOŚĆ pod SKALPEL