Operacja bariatryczna przez usta
Operację bariatryczną polegającą na zmniejszeniu żołądka metodą przez usta wykonano po raz pierwszy w Polsce we wrześniu 2017 roku. Dokonali tego chirurdzy ze szpitala im. F. Raszei w Poznaniu wykorzystując w tym celu tzw. technikę endoluminarną. Pozwala ona operować chorego przez naturalne otwory ciała bez nacinania jamy brzusznej.
Spis treści
- Operacja bariatryczna bez skalpela? To już możliwe.
- Operacja bariatryczna przez usta. Jak przebiega?
- Zalety operacji bariatrycznej przez usta.
- Operacja bariatryczna przez usta – dla kogo?
Operacja bariatryczna bez skalpela? To już możliwe.
Chirurgia bariatryczna to fachowe określenie operacji chirurgicznego leczenia otyłości. Pierwsze takie zabiegi przeprowadzono w Polsce w latach 70. ub. wieku. Wtedy, aby dostać się do układu pokarmowego, chirurg rozcinał cały brzuch pacjenta. W latach 90. na sale operacyjne "wkroczyła" laparoskopia. Na czym polega? W powłokach brzusznych chirurg wykonuje kilka niewielkich nacięć, przez które wprowadza do jamy brzusznej specjalne prowadnice, tzw. trokary. Następnie umieszcza w nich miniaturowe narzędzia chirurgiczne i kamerę, która przekazuje obraz z pola operacyjnego do monitora umieszczonego na sali.
Chirurgia, także bariatryczna, wkracza w nowy etap. Dzieje się to za sprawą tzw. techniki endoluminarnej. Pozwala ona operować chorego przez naturalne otwory ciała, np. nos lub usta, bez przecinania skóry i kolejnych powłok ciała.
W połowie września 2017 roku, w Polsce wykonano trzy pierwsze zabiegi zmniejszenia żołądka u pacjentów chorych na otyłość właśnie metodą endoluminarną. Przeprowadził je dr Gontrand Lopez-Nava Breviere, jeden z wybitnych europejskich specjalistów w zakresie chorób układu pokarmowego i endoskopii, Dyrektor Oddziału Endoskopii Bariatrycznej Szpitala Uniwersyteckiego Sanchinarro w Madrycie. Asystował mu polski pionier techniki endoluminarnej - dr med. Aleksander Sowier, specjalista chirurgii ogólnej, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.
Chirurgia bariatryczna to najbardziej efektywna metoda leczenia chorych na otyłość III stopnia, czyli tzw. olbrzymią (BMI – wskaźnik masy ciała – 40+) oraz chorych na otyłość II stopnia (BMI 35+) i schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np. cukrzycą typu2, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca. Każdego roku, na świecie, korzystają z niej tysiące chorych z otyłością. Obecnie w Polsce wykonuje się od 2 do 3 tysięcy operacji bariatrycznych techniką laparoskopową w tym: rękawową resekcję żołądka (tzw. sleeve), by-pass żołądkowy (gastric by-pass) oraz (coraz rzadziej) założenie regulowanej opaski żołądkowej.
materiał partnera
Otyłość została oficjalnie uznana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Otyłość osiągnęła w Polsce rozmiary epidemii. Operacji bariatrycznej ratującej życie potrzebuje już 700 tysięcy Polaków z otyłością III stopnia. Pacjent bariatryczny wymaga interdyscyplinarnej opieki specjalistów z dziedzin: chirurgii, psychologii, dietetyki i fizjoterapii.
Operacja bariatryczna przez usta. Jak przebiega?
Endoluminarne zabiegi bariatryczne przypominały nieco rękawową resekcję żołądka.
- Przez usta pacjenta, do jego żołądka wprowadzamy endoskop zaopatrzony w specjalną głowicę. Następnie zszywamy żołądek od wewnątrz dzieląc go na 2 części – mniejszą, która jako pierwsza zapełnia się w trakcie jedzenia i większą. Przy czym tej większej nie usuwamy, tak jak się to dzieje przy sleevie, ale zostawiamy w organizmie pacjenta - tłumaczy dr Sowier.
Zalety operacji bariatrycznej przez usta.
Aby zmniejszyć żołądek nie odcina się jego części, a jedynie przeszywa. Dzięki temu, jeśli jest konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji bariatrycznej, narząd ten można przeszyć w kolejnym miejscu ponownie ograniczając jego objętość. Nić można także usunąć, gdyby się okazało, że żołądek został za bardzo zmniejszony.
- Przy operacji bariatrycznej metodą endoskopową żołądek zachowuje pełne unerwienie, dobrą motorykę i czynności wydzielnicze, nie ulega martwicy. Ale co najważniejsze, technika endoluminarna jest mało inwazyjna dla organizmu pacjenta. Znacznie ogranicza ryzyko powikłań związanych z naruszaniem powłok brzusznych. W efekcie proces rekonwalescencji u operowanego przebiega bardzo szybko – pacjent może opuścić szpital nawet w ciągu doby po przeprowadzeniu zabiegu oraz szybko wrócić do codziennych zajęć – podkreśla dr Sowier.
Operacja bariatryczna przez usta – dla kogo?
Operacja bariatryczna przy użyciu endoskopu przeznaczona jest dla tych chorych na otyłość, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się zabiegowi klasycznemu lub laparoskopowemu, albo się ich obawiają. W Poznaniu, we wrześniu 2017 roku, tą pionierską techniką zoperowano 3 pacjentów. Były to 2 kobiety z wagą 110 kg i 150 kg oraz mężczyzna ważący 160kg. Wszyscy troje mieli także nadciśnienie, problemy wynikające ze znacznego obciążenia stawów, zwłaszcza kolanowych, a za sobą wiele lat leczenia otyłości metodą zachowawczą, czyli odpowiednią dietą i aktywnością ruchową.
Operacje bariatryczne techniką endoluminarną nie są refundowane przez NFZ. Koszt takiej operacji wynosi ponad 15 tysięcy złotych.
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.