Operacja bariatryczna: co trzeba załatwić przed operacją

2018-01-30 16:22

Masz otyłość i przygotowujesz się do operacji bariatrycznej? Sprawdź jakie musisz załatwić formalności i jakie wykonać badania diagnostyczne zanim poddasz się operacji zmniejszenia żołądka.

Operacje bariatryczne: co trzeba załatwić przed operacją zmniejszenia żołądka
Autor: thinkstockphotos.com Przed operacją bariatryczną konieczne są badania diagnostyczne.

Spis treści

  1. Operacja bariatryczna - jak wybrać szpital?
  2. Operacja bariatryczna - pierwsze spotkanie z chirurgiem
  3. Operacja bariatryczna - badania diagnostyczne

Operacja bariatryczna to metoda leczenia otyłości III stopnia. Rocznie przeprowadza się w Polsce od dwóch do trzech tysięcy operacji bariatrycznych. Najczęściej wykonuje się rękawową resekcję żołądka (sleeve), by-pass żołądkowy (gastric by-pass) i mini by-pass żołądkowy, a także zakłada się regulowaną opaskę żołądkową. Kolejki oczekujących na operacyjne leczenie otyłości są jednak długie. Szacuje się, że takiej operacji potrzebuje nawet i 700 tysięcy Polaków chorych na otyłość. Decydując się na operację bariatryczną licz się z tym, że nie poddasz się jej od razu. Możesz na nią czekać nawet i rok. Warto jednak odpowiednio do niej przygotować organizacyjnie. Podpowiadamy jakie badania musisz wykonać i jakie dokumenty załatwić przed operacją bariatryczną, aby spokojnie, w wyznaczonym terminie udać się do szpitala na zabieg.

Operacja bariatryczna - jak wybrać szpital?

Operacje bariatryczne refundowane przez NFZ wykonywane są w ok. 30 szpitalach w całym kraju. Zanim wybierzesz placówkę dla siebie, weź pod uwagę:

  • liczbę przeprowadzonych w szpitalu operacji bariatrycznych - im jest ich więcej, im są bardziej różnorodne, tym większa pewność, że chirurdzy tam pracujący mają duże doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów;
  • zespół specjalistów wspierających - sprawdź czy oddział chirurgii bariatrycznej współpracuje z dietetykiem, psychologiem, fizjoterapeutą doświadczonymi w pracy z tzw. pacjentami bariatrycznymi, czyli osobami przed i po operacjach bariatrycznych; sprawdź też czy możesz i na jakich zasadach skorzystać z ich porad przed zabiegiem i po nim;
  • odległość szpitala od miejsca zamieszkania - im bliżej jest szpital tym lepiej, bo po operacji będziesz przyjeżdżać do niego na konsultacje; podróże na drugi koniec kraju mogą być kosztowne i męczące, zwłaszcza w trakcie rekonwalescencji po operacji;
  • wsparcie innych pacjentów - przy niektórych szpitalach działają już Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych; spotkania grup to okazja do wymiany doświadczeń z innymi pacjentami i skonsultowania się nieodpłatnie ze specjalistami.

Operacja bariatryczna - pierwsze spotkanie z chirurgiem

Po wybraniu szpitala zadzwoń do poradni chirurgicznej (jeśli taka działa przy szpitalu), lub bezpośrednio na oddział chirurgiczny i umów się na konsultację z chirurgiem bariatrą, czyli chirurgiem wykonującym operacje bariatryczne. Zapytaj o dokumenty, które masz ze sobą zabrać. Każdy szpital ma nieco inne wymagania, ale w każdej placówce na pewno będą konieczne:

1. Skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego, internisty).Na skierowaniu powinny się znaleźć następujące informacje: - jasne wskazanie gdzie jesteś kierowany: „do poradni chirurgicznego leczenia otyłości”; - kod choroby otyłości - E66.0 (wg. Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, tzw. klasyfikacji ICD 10.)

Pamiętaj!Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej NIE MA PRAWA ODMÓWIĆwydania skierowania do poradni leczenia specjalistycznego. Jeśli lekarz nie chce wystawić tego dokumentu powiadom kierownika placówki o złamaniu przez lekarza prawa pacjenta.

2. Informacje o dotychczasowych próbach redukcji masy ciała. Przed konsultacją u chirurga bariatry uporządkuj, a jeśli obawiasz się, że zapomnisz to także spisz wszystkie informacje o metodach odchudzania, czyli leczenia otyłości, które podejmowałaś. Do decyzji o zakwalifikowaniu do operacji chirurgowi będą potrzebne informacje o dietach (ich rodzajach i efektach), formach aktywności ruchowej, suplementach diety i lekach. Przypomnij sobie jakie były efekty podejmowanych prób chudnięcia i ile trwały.

3. Dokumentacje medyczne z dotychczasowego leczenia. Na konsultację z chirurgiem bariatrą zabierz ze sobą dokumenty związane z leczeniem wszystkich innych twoich schorzeń, przyjmowanymi lekami itp. a także wypisy ze szpitali, jeśli miałeś tam badania, zabiegi, operacje - także i te nie powiązane z otyłością.

Operacja bariatryczna - badania diagnostyczne

Procedura diagnozowania i przygotowania do operacji bariatrycznej obejmuje następujące badania:

1. Badanie lekarskie , czyli po prostu rozmowę na temat:

  • czynników, które wywołały lub mogły wywołać u ciebie nadwagę i otyłość,
  • metod odchudzania, z których korzystałeś i ich efektów,
  • występowania choroby otyłości w twojej rodzinie - u rodziców, rodzeństwa, dziadków,
  • innych twoich schorzeń, które nie wynikają z otyłości, albo są jej powikłaniem, np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób serca itp.
  • twojej motywacji do poddania się operacji,
  • typów operacji bariatrycznych, które chirurg ci proponuje, ich możliwych rezultatów oraz powikłań.

2. Badania laboratoryjne:

Pamiętaj! Zakres badań, konsultacji i wymagań stawianych pacjentowi przed operacją bariatryczną zależy od zasad opieki przed i po operacyjnej, które oferuje szpital. Przed operacją upewnij się w wybranym szpitalujaka obowiązuje w nim  procedura przygotowawcza do zabiegu.

3. Badania obrazowe i pomocnicze:

4. Konsultacje ze specjalistami:

  • psychologiem,
  • dietetykiem,
  • fizjoterapeutą,
  • lekarzami specjalistami od schorzeń współwystępujących.

5. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - WZW B.

Warto wiedzieć

Jednym z najważniejszych elementów przygotowania do operacji bariatrycznej jest redukcja masy ciała. Zanim poddasz się operacji będziesz musiał schudnąć ok. 10 proc. masy, która stanowi twoją nadwagę. Może się jednak zdarzyć, że chirurg poprosi cię, aby schudł więcej. Pomogą ci w tym: dietetyk, psycholog i fizjoterapeuta. Jeśli uda ci się osiągnąć wyznaczony poziom masy ciała, będzie ci łatwiej przystosować się do nowych nawyków żywieniowych po operacji.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.