Lubisz jeść w nocy? Oto dlaczego lepiej zrezygnować z tego nawyku

2022-10-07 10:35

W przeciągu trzech dekad obserwuje się wzrost częstości występowania otyłości. Z tą chorobą cywilizacyjną może zmagać się około 800 mln osób i ich liczba stale rośnie. Wiele badań wykazało, że jest ona istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Problem otyłości potęgują między innymi złe odżywianie i błędne nawyki żywieniowe. Według naukowców jedzenie w nocy znacznie sprzyja jej rozwojowi.

Zbliżenie na kobietę, która spożywa kawałek pizzy
Autor: Getty Images

O otyłości i konieczności walki z nią mówi się ostatnio coraz więcej. Otyłość jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych. Jednym ze złych nawyków przyczyniających się do utraty kontroli nad masą ciała jest jedzenie w późnych godzinach wieczornych i w nocy. To zagadnienie znalazło się pod lupą naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Harvard Medical School (USA). W tym celu przeprowadzili badanie, z którego wynika, że spożywanie posiłków po północy ma znaczący wpływ na wydatek energetyczny organizmu, zwiększenie apetytu i indukcję szlaku sygnałowego w tkance tłuszczowej.

Jedzenie w nocy wpływa na wzrost wagi

Główny autor badania, dr Frank AJL Scheer, dyrektor Programu Chronobiologii Medycznej na Oddziale Zaburzeń Snu i Rytmów Okołodobowych w Brigham, przekazał, że w tej analizie sprawdzili mechanizmy, które mogą wyjaśnić, dlaczego jedzenie w godzinach nocnych zwiększa ryzyko otyłości. "Jak wykazały wcześniejsze badania, późne jedzenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, przyrostem tkanki tłuszczowej i upośledzeniem mechanizmów kontroli nad masą ciała. Teraz chcieliśmy zrozumieć, dlaczego tak jest" – dodał.

Uczeni zaprosili do obserwacji 16 pacjentów z nadwagą i otyłością. Każdy z nich otrzymał dwa harmonogramy z godzinami posiłków o wczesnych i późnych porach. W trakcie eksperymentu musieli przestrzegać ustalonych godzin snu i zasad ustalonej diety. Ochotnicy regularnie dokumentowali, kiedy mieli napady wilczego głodu. Zespół medyczny mierzył im temperaturę ciała, pobierał krew do badania, a także wykonał biopsję tkanki tłuszczowej skóry brzucha.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Skutki jedzenia w nocy

Dzięki uzyskanym danym naukowcy wywnioskowali, że jedzenie w nocy może mieć duży wpływ na hormony regulujące apetyt, wśród których największe znaczenie mają leptyna i grelina. Odpowiadają one za generowanie i regulowanie uczucie sytości po posiłku oraz uczucia głodu, kiedy żołądek jest pusty. Zauważono zatem u uczestników, którzy spożywali posiłki w porach nocnych, obniżony poziom leptyny. 

Uczestnicy spalali również kalorie w wolniejszym tempie i wykazywali ekspresję genów tkanki tłuszczowej w kierunku:

  • zwiększonej adipogenezy, czyli tworzenia nowych komórek budujących tkankę tłuszczową,
  • zmniejszonej lipolizy tzw. procesu rozkładu trójglicerydów przebiegających w tkance tłuszczowej.

Według badaczy jedzenie posiłków w późnych godzinach wieczornych lub w nocy w połączeniu z niską aktywnością fizyczną w ciągu dnia może powodować przyrost wagi ciała i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.

Najnowsze odkrycie naukowców wskazuje na zbieżne mechanizmy fizjologiczne i molekularne leżące u podstaw korelacji między późnym jedzeniem a zwiększonym ryzykiem otyłości. Korzystając z randomizowanego badania krzyżowego i ściśle kontrolując czynniki behawioralne i środowiskowe (m.in. aktywność fizyczna, sen i ekspozycja na światło) uczeni byli w stanie wykryć zmiany w różnych systemach kontroli związanych z bilansem energetycznym tzw. optymalną równowagą między tym, ile kalorii zjadamy, a ile organizm zużywa każdego dnia.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma "Cell Metabolism".