Jak OTYŁOŚĆ wpływa na nowotwory?
Tkanka tłuszczowa może przyczynić się do rozwoju wielu groźnych nowotworów, m.in. piersi, szyjki macicy i jelita grubego. To wniosek z analizy prowadzonych przez ponad 50 lat badań naukowych nad relacjami między otyłością a nowotworami. Jak to możliwe, że nasze własne komórki tłuszczowe mogą doprowadzić nas do raka?
Aby lepiej zrozumieć relacje między otyłością a nowotworami, naukowcy z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City (USA) przeanalizowali 20 badań zrealizowanych w latach 1946-2017 na ten temat. Wyniki analizy opublikowali na łamach pisma „Cancer Prevention Research”.
Liczba chorych na OTYŁOŚĆ na całym świecie stale rośnie. W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już prawie 70 proc. społeczeństwa. Takie dane podał w 2016r. Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Obesitolodzy (obesity – z ang. otyłość), czyli specjaliści od leczenia otyłości przypominają, że otyłość nie tylko sama w sobie jest skomplikowaną chorobą przewlekłą. Przyczynia się także do rozwoju wielu innych poważnych schorzeń. Wśród nich – do 16 groźnych nowotworów.
Jak OTYŁOŚĆ przyczynia się do powstania raka?
Badacze z Utah sprawdzili badania nad wpływem tkanki tłuszczowej rozwój raka piersi, raka trzonu macicy, raka przełyku, raka jelita grubego, raka prostaty, głowy i szyi. Wynika z nich przede wszystkim to, co wiadomo od dawna. Otyłość może zwiększać ryzyko stanu zapalnego, a także wpływa negatywnie na metabolizm komórek i zakłóca poprawne działanie całego układu odpornościowego naszego organizmu. W ten sposób sama otyłość przyczynia się do tzw. kancerogenezy, czyli powstawania nowotworów. Na czym jeszcze polega "nowotworowe" działanie komórek tłuszczowych? Po pierwsze, niektóre z nich są bardziej "aktywne metabolicznie". To znaczy produkują więcej niż inne substancji pobudzających komórki rakowe do wzrostu. Po drugie, komórki tłuszczowe mogą wnikać bezpośrednio do miejsc nowotworowych i stymulować komórki nowotworu do namnażania. Takie komórki występują najczęściej u kobiet z otyłością, które zachorowały na raka piersi oraz u mężczyzn z otyłością oraz rakiem gruczołu krokowego. Po trzecie zaś, na rozwój raka może mieć także wpływ rodzaj tkanki tłuszczowej i miejsca, w których odkłada się odkłada. Okazało się, że każda z trzech typów tkanki – biała, brunatna i beżowa – występuje w różnych ilościach i zachowuje się inaczej zależnie w zależności od tego gdzie jest zlokalizowana. I tak np. w przypadku raka jelita grubego tkanka tłuszczowa zazwyczaj sąsiaduje bezpośrednio z guzem, a przy raku piersi jest ona częścią mikrośrodowiska samego nowotworu.
To nie koniec badań nad rakiem i OTYŁOŚCIĄ
Metaanaliza badawcza przeprowadzona przez amerykańskich naukowców pozwoliła lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania nowotworów u osób z otyłością. Zachęcają oni jednak ośrodki badawcze do realizacji bardziej szczegółowych badań nad związkiem między lokalizacją tkanki tłuszczowej a rodzajami nowotworów. Może w ten sposób odkryjemy sposoby jak zahamować procesy rakotwórcze u chorych na otyłość?
Opracowano na podstawie artykułu z: www.onkologia.esculap.com
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.
Magdalena Gajda Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Radzie Pacjentów Chorych na Otyłość Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010r. Waga wyjściowa – 136kg, waga obecna – 78kg.
Opracowano na podstawie artykułu z: www.onkologia.esculap.com
Fundacja OD-WAGA
Porady eksperta