Elektrody - przełom w leczeniu otyłości z polskiego uniwersytetu
Polscy lekarze wymyślili elektrody, które hamują głód - wysyłają do mózgu sygnał o sytości. Na razie z tej metody odchudzania skorzystali ważąca 120 kg kobieta oraz ważący 130 kg mężczyzna. Wstępne efekty w leczeniu otyłości już widać. Pacjenci powoli, lecz wyraźnie tracą na wadze.
Nowatorską metodę leczenia otyłości zastosowali lekarze z III Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UJ w Krakowie. W styczniu 2007r. zespół pod kierunkiem prof. Romana Hermana wszczepił dwójce pacjentów pod skórę z tyłu głowy małe elektrody. To pierwszy taki zabieg na świecie. Krakowscy lekarze w najbliższym czasie planują testy z udziałem pięciu kolejnych pacjentów. Na razie otrzymają oni elektrody na półtora miesiąca. Jeśli efekt spełni oczekiwania, sprytne urządzenia zostaną im wszczepione na stałe.
– Dzięki elektrodom nawet przy pustym żołądku do mózgu wysyłana jest informacja o sytości, dzięki czemu pacjent nie odczuwa łaknienia – mówi twórca metody, dr Jacek Sobocki. – Teraz wystarczają im trzy posiłki dziennie. Nie czują niepohamowanego pędu do jedzenia.
Lekarze mają nadzieję, że nowa technika stanie się przełomem w leczeniu otyłości III stopnia, czyli tzw. olbrzymiej (BMI - wskaźnik masy ciała - 40+) i skrajnie olbrzymiej (BMI 60+). Do tej pory powszechnie stosowanymi w tym celu zabiegami są operacje bariatryczne, czyli operacje chirurgicznego leczenia otyłości. Kwalifikuje się do nich osoby, u których współczynnik masy ciała (BMI) przekracza 35 i chorują na inne schorzenia będące powikłaniami otyłości, lub u których BMI wynosi więcej niż 40. Swój wskaźnik masy ciała obliczysz za pomocą kalkulatora BMI. W Polsce problem otyłości ten dotyczy 1 miliona 200 tys. osób.
Eksperci są zgodni, że operacyjne leczenie otyłości jest koniecznością. - Przy wskaźniku BMI przekraczającym 40, leczenie zachowawcze, czyli dieta i wysiłek fizyczny, w zasadzie nie dają efektów – uważa dr Janusz Strzelczyk z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Owszem, można schudnąć, ale tylko 2 proc. odchudzonych udaje się utrzymać wagę przez kolejne 5 lat.
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.
Porady eksperta