Chudniesz, tyjesz, potem znów chudniesz? Naukowcy mają dobrą wiadomość
Najpierw udało ci się schudnąć, a następnie znów nabierasz kilogramów i masz poczucie, że zaczynasz od nowa? Jeśli konsekwentnie dążysz do celu, to go wreszcie osiągniesz. Badacze twierdzą, że im więcej prób utraty wagi w przeszłości, tym większe długoterminowe efekty leczenia otyłości.
Powrót kilogramów po schudnięciu często określany jest jako niepowodzenie jednostki, wskazujące na brak siły, woli i dyscypliny. Badacze mają jednak inne zdanie. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Uniwersytetu York sugeruje, że takie zjawisko jest ważnym doświadczeniem edukacyjnym, a nawet niezbędnym krokiem w kierunku trwałej utraty wagi i poprawy ogólnego stanu zdrowia.
„Nasze wyniki sugerują, że powtarzające się epizody utraty wagi i nabierania masy ciała nie powinny być postrzegane jako niepowodzenia, ale jako praktyka” – mówi główna autorka badania, Jennifer Kuk, profesor w Szkole Kinezjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu York.
Nie udało się? Podejmij kolejną próbę
W badaniu wzięło udział 9348 pacjentów z Wharton Medical Clinic, kliniki odchudzania i cukrzycy w Burlington, Ontario. Historia utraty wagi każdego uczestnika została zebrana za pomocą kwestionariusza rekrutacyjnego, a ich zmiany wagi zostały ocenione w trakcie okresu badawczego. Większość pacjentów zgłosiła nadwagę przed 40 rokiem życia i utratę minimum 4,5 kg co najmniej raz w życiu.
W przypadku kobiet, które wcześnie chorowały na nadwagę i miały bardziej skumulowaną masę ciała utraciły więcej masy ciała podczas badań w klinice.
Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, częstsza utrata masy ciała w przeszłości wiązała się z większą utratą masy ciała w klinice.
Badanie wykazało również, że osiągnięcie długoterminowego sukcesu wymaga zwykle wielokrotnych prób przy użyciu różnych podejść. Na każdym etapie należy się spodziewać nawrotu i odzyskania wagi jako niezbędnego elementu zarządzania wagą, twierdzą naukowcy.
„Te dane uspokajają, że poprzednie nieudane próby nie spowodowały, że pacjenci nie odnieśli sukcesu. Powinno się nadal podejmować próby kontrolowania wagi i prawdopodobnie odpowiednie podejście – zwłaszcza ze sprawdzonymi skutecznymi interwencjami, takimi jak leki lub interwencja psychologiczna – w końcu będzie skuteczne” – powiedział współautor badania, dr Sean Wharton, adiunkt kliniczny na Wydziale Zdrowia Yorku i dyrektor Kliniki Medycznej Wharton.
„W przypadku każdego stylu życia lub zmiany zachowania indywidualizacja podejścia – to jest ćwiczenie i doskonalenie strategii, które działają dla danej osoby w czasie – jest kluczową koncepcją, a długoterminowe zarządzanie wagą nie powinno być inne” – dodaje.