BALON ŻOŁĄDKOWY. IMPLANTACJA, czyli jak zakłada się balon żołądkowy?

2013-04-16 11:08

Balon żołądkowy wspomaga leczenie choroby otyłości, czyli potocznie odchudzanie. Pozwala mniej jeść i utrzymać właściwą dietę. Metodę można stosować w leczeniu otyłości I i II stopnia oraz oraz otyłości III stopnia, czyli tzw. otyłości olbrzymiej. Jak zakłada się balon żołądkowy?

BALON ŻOŁĄDKOWY. IMPLANTACJA, czyli jak zakłada się balon żołądkowy?
Autor: thinkstockphotos.com Balon żołądkowy wspomaga leczenie choroby otyłości, czyli potocznie odchudzanie. Pozwala mniej jeść i utrzymać właściwą dietę. Metodę można stosować w leczeniu otyłości I i II stopnia oraz oraz otyłości III stopnia, czyli tzw. otyłości olbrzymiej. Jak zakłada się balon żołądkowy?

Balon żołądkowy, który ułatwia leczenie otyłości, czyli BIB-system opracowano w USA. W Polsce, na otyłość choruje już ok. 27 proc. społeczeństwa. Wielu chorych ma za sobą liczne próby redukcji masy ciała, zażywanie środków farmakologicznych i cudownych preparatów, ale wszystko na nic. U wielu z nich ta "walka" zakończyła się niepowodzeniem.

Balon żołądkowy: system BIB pomaga ograniczyć jedzenie

BIB-System pozwala mniej jeść i utrzymać właściwą dietę. Sprzyja także nauce zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania. Metodę można stosować w leczeniu otyłości I,I II i III stopnia. Balon jest pomocny także wtedy, gdy z powodu innych dolegliwości (np. chorób serca) nie można poddać pacjenta operacji bariatrycznej. Przeciwwskazaniem do założenia balonu są: choroba wrzodowa, operacje przewodu pokarmowego, przepukliny okołoprzełykowe, obstrukcja, zarostowe zapalenie otrzewnej, poważne schorzenia płuc, nerek i wątroby, długie stosowanie sterydów i ciąża. Ale sytuacja każdego pacjenta jest analizowana indywidualnie. Przeprowadza się szczegółowy wywiad i serię badań koniecznych dla danego pacjenta (obowiązkowa jest gastroskopia).

Ważne

Na czym polega zabieg implantacji balonu żołądkowego

  • Implantacja, czyli założenie balonu żołądkowego, zajmuje lekarzowi od 10 do 15 minut. By pacjent czuł się bezpiecznie i nie odczuwał najmniejszego dyskomfortu, wykonuje się krótkotrwałe dożylne znieczulenie.
  • Następnie za pomocą endoskopu (specjalnej elastycznej rurki) wprowadza się do żołądka zwinięty balonik, który wypełnia się roztworem soli fizjologicznej.
  • Gdy balon osiągnie właściwy rozmiar, zostaje odczepiony i opada w żołądku. Pozostaje w nim na okres wyznaczony przez lekarza prowadzącego leczenie, ale max. pół roku.
  • Obecność balonu w żołądku powoduje ograniczanie ilości zjadanych pokarmów. Nie przeszkadza jednocześnie w uprawianiu gimnastyki, pływaniu, grze w piłkę.
  • Po kuracji balon jest usuwany tą samą drogą.
  • Koszt operacji (ok. 7 tys. zł) nie jest refundowany.

Balon żołądkowy: implantacja to zabieg nieinwazyjny

Zabieg jest nieinwazyjny i na tyle bezpieczny, że w kilka godzin po nim można iść do domu, a do szpitala przychodzić jedynie na kontrole. Po implantacji w ciągu 2-4 dni mogą występować nudności i wymioty. Dzieje się tak, bo żołądek intensywnie pracuje, chcąc strawić lub odrzucić balonik. By zmniejszyć te dolegliwości, przez kilka dni przyjmuje się leki powstrzymujące odruch wymiotny. Wielu pacjentów przed zabiegiem pyta o powikłania związane z możliwością pęknięcia balonika. Zdarza się to niezwykle rzadko. Oczywiście należy się liczyć z nieszczelnością zbiornika, ale to także nie jest groźne dla życia czy zdrowia. Powłoka balonu jest wykonana z materiału odpornego na działanie soków trawiennych. A jego wypełnienie to sól fizjologiczna - substancja bezpieczna dla organizmu.

Balon żołądkowy: ile schudniesz?

Leczenie otyłości jest długim procesem, a skutki zależą od indywidualnych uwarunkowań. Średni spadek masy ciała po założeniu balonu to 22,4 proc. wagi wyjściowej. Zdarza się jednak, że osoby ambitne tracą 40, a nawet 50 kg. Pacjenci z BMI poniżej 32 w ciągu 6 miesięcy pozbywają się ok. 70 proc. nadwagi. Przy wyższym BMI waga spada nieco wolniej, ale efekt i tak jest zdumiewający – utrata do 50 proc. masy ciała w ciągu pół roku. To znacząca zachęta do dalszych ograniczeń dietetycznych i przestrzegania zaleceń lekarskich. Wiele osób dziwi się, że w tak krótkim czasie można pozbyć się dziesiątków kilogramów. Ale nie ma tu żadnego cudu. Tak działa organizm. Wystarczą niewielkie, ale konsekwentne zmiany nawyków żywieniowych, odrobina gimnastyki, by rezultaty były zadziwiające. Choć z badań prowadzonych przez Klinikę Bariatrii w Łodzi wynika, że nie zawsze łatwo osiągnąć zadowalające rezultaty.

Balon żołądkowy: niezbędna wytrwałość

Prawidłowe leczenie nadwagi czy otyłości jest trudną sztuką, którą zarówno lekarz, jak i pacjent muszą pielęgnować przez wiele lat. Tylko wtedy mogą liczyć na trwały efekt. Niestety, zdarza się, że pacjenci zniechęcają się, ulegają różnym jedzeniowym pokusom. Niewielkie przewinienia i nie zaprzepaszczają leczenia. Jeśli jednak ktoś pozwoli sobie na powrót do starych nawyków żywieniowych lub będzie jadł ponad miarę - "odda" nadmiar jedzenia, i to w dość nieprzyjemnej formie. Z wieloletnich doświadczeń dr. Zbigniewa Kowalczyka z Kliniki Bariatrii w Łodzi wynika, że niektórzy jego podopieczni próbują oszukać balonik i np. piją rozpuszczoną czekoladę. Jednak z większością pacjentów nie ma tego typu problemów. Największą zachętą, by być konsekwentnym, jest redukcja masy ciała.  Pacjent, w karcie którego z każdą kolejną wizytą odnotowuje się kilka kilogramów mniej, staje się pewniejszy siebie i silniejszy. Łatwiej radzi sobie z pokusami i pokonuje nadwagę. A to najważniejsze. Bo otyłość nie tylko sama jest chorobą, ale także przyczyną wielu innych schorzeń: nadciśnienia, cukrzycy, niewydolności układu kostnego i żylnego.

Po implantacji balonu żołądkowego konieczna jest nowa dieta

Osoby, którym udało się schudnąć ponad 50 kg, ograniczyły spożycie węglowodanów (cukier, lody, ciasteczka, kremy, ziemniaki, makarony) i alkohol (z wyjątkiem niewielkich ilości czerwonego wina). Zalecenia dietetyczne wprowadzane były stopniowo. Bardzo ważne jest też regularne jedzenie i staranne przeżuwanie każdego kęsa - by ułatwić proces trawienia i żeby z żołądka do mózgu zdążyły dotrzeć informacje o zaspokojeniu głodu. Najwięcej schudli ci, którzy po godzinie 18 nie sięgali już po jedzenie.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

miesięcznik "Zdrowie"