6 chorób prowadzi do otyłości. Bez leczenia nie schudniesz skutecznie
Otyłość, chociaż sama jest chorobą i powoduje wiele groźnych powikłań, czasem jest "sprowokowana" przez inne problemy zdrowotne. To one sprawiają, że niektórzy dosłownie zdają się "puchnąć z powietrza", mają większe problemy podczas odchudzania. Lepiej znać sprawców kłopotów.

Epidemia otyłości to przede wszystkim skutek niezdrowego stylu życia: braku aktywności fizycznej i spożywania nadmiernych dawek kalorii.
Nie ma sensu za każdym razem, gdy tracisz kontrolę nad kilogramami, od razu szukać nietypowych wyjaśnień. Warto jednak upewnić się, że to jedyne przyczyny problemów, a przede wszystkim badać się profilaktycznie.
Otyłość spowodowana innym schorzeniem?
Jeśli ważysz zdecydowanie za dużo, najpewniej doskonale wiesz, dlaczego tak się dzieje i nie jest to skutek innej, pierwotnej choroby.
Obecność czynników dodatkowo sprzyjających otyłości, w tym jakiegoś schorzenia, które do niej prowadzi, podejrzewa się przede wszystkim u tych osób, które nadmiernie przybierają na wadze, chociaż starają się prawidłowo odżywiać i systematycznie uprawiają sport (przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut).
Sygnałem, że za nadmierną skłonnością do tycia może stać choroba, jest także nie do końca uzasadniony efekt jo-jo lub brak rezultatów podczas stosowania diet odchudzających o dowiedzionej skuteczności.
Przegląd stanu zdrowia przyda się każdemu. Osobie z nadwagą tym bardziej, z otyłością - bezapelacyjnie. Nim weźmiesz się za intensywne odchudzanie, sprawdź, że nadmiar kilogramów to twój jedyny problem zdrowotny. Wyklucz inne choroby choćby po to, by brak efektów w odchudzaniu nie zniechęcił cię do dalszych starań.
Zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, depresja, niedoczynność przysadki mózgowej, a nawet rzadki nowotwór, mogą sprzyjać otyłości i utrudniać chudnięcie. Lepiej wiedzieć, kiedy podejrzewać te choroby. Mają charakterystyczne objawy dodatkowe.
Sprawdź, czy twój nadmiar kilogramów jest skutkiem innej choroby
