Ospa wietrzna u niemowląt. Objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt
Ospa wietrzna u niemowląt zdarza się bardzo rzadko. Na ospę wietrzną narażone są przede wszystkim niemowlęta nie karmione piersią lub te, których matki na ospę wietrzną nie chorowały. Jak rozpoznać ospę wietrzną u niemowlaka? Objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt.
Spis treści
- Ospa wietrzna u niemowląt: objawy
- Ospa wietrzna u niemowląt: leczenie
- Ospa wietrzna u niemowląt: jak łagodzić wysypkę?
- Ospa wietrzna u niemowląt: powikłania
Ospa wietrzna u niemowląt ma podobny przebieg jak u dzieci starszych. Ryzyko zachorowania niemowlaka na ospę wietrzną jest praktycznie zerowe, jeśli jest ono karmione piersią a matka wcześniej na ospę chorowała. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak rozpoznać ospę wietrzną u niemowlaka? Jakie są objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt?
Ospa wietrzna u niemowląt: objawy
Objawy ospy wietrznej u niemowlaka pojawiają się do dwóch tygodni od kontaktu z osobą chorą. Zanim na ciele dziecka pojawi się wysypka, niemowlak zwykle czuje się źle przez kilka dni. Może mieć gorączkę (37ºC-40ºC), marudzić, mieć katar. Wysypka przy ospie wietrznej najpierw pojawia się zwykle na tułowiu, by z czasem rozprzestrzenić się na całe ciało - krostki pojawiają się również w nosie czy w buzi. Początkowo wysypka przybiera postać czerwonych, rozlanych plam, by dość szybko zmienić się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym.
Ospa wietrzna u niemowląt: leczenie
Leczenie ospy wietrznej u niemowlaka polega na podawaniu dziecku leków przeciwgorączkowych i łagodzących świąd skóry. lekarze zalecają, by dziecko przez dwa tygodnie nie opuszczało domu.
Ospa wietrzna u niemowląt: jak łagodzić wysypkę?
Wysypka wywołana ospą wietrzną jest bardzo swędząca, również dla niemowlaka. Przede wszystkim musisz dziecku obciąć krótko paznokcie i zakładać rękawiczki. Jeśli dziecko będzie rozdrapywała pęcherzyki i strupki może dojść do nadkażenia bakteryjnego, powstania blizn, a nawet poważnych komplikacji. Unikaj, zalecanych czasem nawet przez lekarzy pediatrów pudrów płynnych – które zasychając, ściągają skórę i sprawiają ból, a poza tym mogą pod nimi rozwijać się bakterie, co jest najprostszą drogą do powikłań. Stosuj kilkuminutowe wieczorne kąpiele w delikatnym roztworze nadmanganianiu potasu (woda powinna mieć jasnoróżowy kolor), nie trzyj skóry dziecka ani gąbką, ani ręcznikiem, a jedynie delikatnie osusz skórę.
Ospa wietrzna u niemowląt: powikłania
Po ospie wietrznej dziecko ma tzw. dołek immunologiczny - przeciętnie przez trzy miesiące ma obniżoną odporność. Do najczęstszych powikłań po ospie wietrznej należą:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie płuc
- zapalenie ucha środkowego
- wtórne zakażenie zmian skórnych.
Porady eksperta