Ospa
Ospa to typowa choroba wieku dziecięcego. W 90% przypadków występuje przed ukończeniem 15 roku życia. Jest wywoływana przez zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Ospa najczęściej pojawia się na twarzy i skórze tułowia i objawia się w postaci niewielkich grudek, które następnie przekształcają się w pęcherzyki, krosty i strupy. Liczba przypadków zarażeń ospą wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy słabnie nasza odporność, ale jednocześnie utrzymują się jeszcze pozytywne warunki do …
W większości zachorowań czynnikiem przekazującym wirusa jest inna osoba chora na ospę lub półpasiec. Do zachorowania dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kasłanie) albo przez bezpośredni kontakt. Okres wylęgania wirusa może trwać nawet do 3 tygodni, ale ospa jest zaraźliwa przede wszystkim w czasie, kiedy na skórze widoczna jest wysypka. Ryzyko ustaje wraz z zaschnięciem pęknięć i pęcherzy skórnych. W większości przypadków ospa wietrzna przebiega łagodnie. Ilość wykwitów może wahać się od kilkunastu do nawet kilku tysięcy. Niekiedy towarzyszą im inne objawy jak zapalenie gardła, oczu lub problemy dermatologiczne.
Powikłania po ospie mogą być bardzo zróżnicowane. Najpowszechniejsze są wtórne zapalenia bakteryjne w miejscu, gdzie doszło do powstania ranki. Znacznie rzadziej chorobie towarzyszy zapalenie płuc albo problemy z układem neurologicznym, w tym zapalenie mózgu. Przyjmuje się, że 1 na 20 pacjentów wymaga hospitalizacji z uwagi na występowanie komplikacji zdrowotnych.
Ogólne osłabienie organizmu towarzyszące ospie może doprowadzić do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, rozwoju małopłytkowości oraz uszkodzenia wątroby. Na ospę powinny uważać również kobiety w ciąży. W krańcowych przypadkach zakażenie wirusem może oznaczać rozwój zespołu ospy wrodzonej, a nawet obumarcie płodu.
Leczenie ospy wietrznej najczęściej ogranicza się do podawania leków antyhistaminowych oraz preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ulgę w dokuczliwym swędzeniu mogą przynieść też częste kąpiele oraz przemywanie wykwitów antyseptykami jak octanidyna.