Zespół POEMS - objawy, leczenie, przyczyny
Zespół POEMS, inaczej zespół Crow-Fukase lub zespół Takatsuki, to bardzo rzadki zespół objawów, który towarzyszy chorobie nowotworowej układu krwiotwórczego, jaką jest osteosklerotyczna odmiana szpiczaka plazmocytowego. Jakie są przyczyny i objawy zespołu POEMS? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Zespół POEMS - objawy
- Zespół POEMS - przyczyny
- Zespół POEMS - diagnostyka
- Zespół POEMS: leczenie
- Zespół POEMS: rokowanie
Zespół POEMS, inaczej zespół Crow-Fukase lub zespół Takatsuki, należy go grupy chorób rzadkich i jest zespołem objawów, który towarzyszy osteosklerotycznej odmianie szpiczaka plazmocytowego. Choroba ta opiera się na rozroście komórek plazmatycznych, których zadaniem jest produkcja i wydzielanie przeciwciał.
Zespół POEMS występuje bardzo rzadko w populacji. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Średni wiek zachorowania na odmianę osteosklerotyczną szpiczaka plazmocytowego to 70 lat.
Zespół POEMS - objawy
Nazwa zespół POEMS pochodzi od pierwszych liter objawów charakterystycznych dla tego zespołu:
P - polineuropatia, czyli proces chorobowy, który doprowadza do uszkodzenia nerwów obwodowych, zarówno czuciowych, jak i ruchowych. Do objawów tego schorzenia zalicza się:
- zaburzenia wszystkich rodzajów czucia
- parestezje
- osłabienie siły mięśniowej
- niedowłady kończyn
- zniesienie odruchów głębokich
- zaburzenia autonomiczne m.in. nadmierne pocenie się
Chorzy często zgłaszają ból kończyn i przeczulicę. Początkowo objawy występują na kończynach dolnych, z czasem również na kończynach górnych.
O - organomegalia, czyli powiększenie narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy narządów miąższowych, takich jak:
- wątroba (hepatomegalia)
- śledziona (splenomegalia)
- węzłów chłonnych (limfadenopatia)
Narządy te są łatwo dostępne w badaniu palpacyjnym brzucha, powiększone wystają poza łuki żebrowe, wątroba poza prawy, a śledziona poza lewy łuk żebrowy. Fizjologicznie nie są one wyczuwalne przez powłoki brzuszne.
E - endokrynopatie, czyli zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły endokrynne. Najczęściej obserwuje się hipogonadyzm. Jest to zaburzenie polegające na niedoborze hormonów płciowych, produkowanych przez gonady (jądra i jajniki) takich jak progesteron, estrogeny, czy testosteron. Skutkuje to m.in.:
- brakiem dojrzewania płciowego
- brakiem typowego owłosienia pachowego czy w okolicy krocza u mężczyzn
- zmniejszeniem libido
- zaburzeniami miesiączkowania u kobiet
Rzadziej obserwowane są inne endokrynopatie, jak:
- ginekomastia (przerost gruczołu sutkowego u mężczyzn)
- niedoczynność tarczycy
- niedoczynność kory nadnerczy
- cukrzyca
- nadczynność przytarczyc
- hiperprolaktynemia
M - monoklonalna gammapatia jest to choroba polegająca na rozroście pojedynczego klonu plazmocytów. Plazmocyty to jedyne komórki układu immunologicznego, które produkują i wydzielają przeciwciała. W tej chorobie klon plazmocytów wytwarza jednorodne (monoklonalne) przeciwciało - białko M. Składa się ono z dwóch łańcuchów ciężkich tej samej klasy i z 2 identycznych łańcuchów lekkich. Wytwarzanie białka M zwykle powoduje zmniejszenie produkcji pozostałych przeciwciał. Może to skutkować obniżeniem odporności organizmu i większą podatnością na zakażenia. S - skórne zmiany obejmują najczęściej:
- występowanie przebarwień
- wzmożoną pigmentację skóry
- rozwój nadmiernego owłosienia
- stwardnienie skóry
- ścieńczenie skóry
Zmiany mogą dotyczyć także paznokci.
Zespół POEMS - przyczyny
Etiologia zespołu POEMS nie została poznana. Podejrzewa się, że w rozwoju zespołu POEMS bierze udział VEGF, czyli czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. U chorych z tym zespołem objawów występuje podwyższone stężenie w surowicy krwi także innych cytokin, takich jak TNF alfa (czynnik martwicy nowotworu), interleukiny IL-1 oraz IL-6.
Zespół POEMS - diagnostyka
Choroba najczęściej jest rozpoznawana na podstawie objawów, badania fizykalnego przeprowadzonego przez lekarza oraz wyników badań laboratoryjnych krwi i moczu. Pomocne może być także wykonanie badań radiologicznych układu kostnego w celu wykazania zmian osteosklerotycznych oraz wykonanie biopsji szpiku kostnego.
Zespół POEMS występuje bardzo rzadko, więc należy wnikliwie przeanalizować wyniki badań i dolegliwości zgłaszane przez chorego, aby postawić prawidłowe rozpoznanie. Nie ma obowiązujących kryteriów w kwestii rozpoznawania tego schorzenia. Uznaje się, że koniecznie jest występowanie przynajmniej 3 z 5 typowych objawów, w tym 2 duże (polineuropatia i obecność białka M) oraz 1 mały (zmiany na skórze, endokrynopatia lub organomegalia).
Zespół POEMS: leczenie
Leczenie zespołu POEMS i szpiczaka plazmocytowego opiera się na leczeniu zaburzeń układu krwiotwórczego i usunięciu patologicznego klonu komórek plazmocytowych. Najczęściej stosuje się radioterapię, rzadziej leczenie systemowe jakim są chemioterapia i sterydoterapia. Po intensywnym leczeniu lekarz może zdecydować o konieczności przeszczepienia choremu komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej.
Zespół POEMS: rokowanie
Rokowanie w przypadku prawidłowej odpowiedzi na leczenie odmiany osteosklerotycznej szpiczaka plazmocytowego jest pomyślne.
Porady eksperta