Zabezpieczenie na wypadek raka. Jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa?

2024-10-24 8:02 Materiał sponsorowany

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń 81% osób boi się zachorowania na nowotwór [1]. Jednak czy wiesz, że zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej można zapobiec ok. 40% przypadków zachorowań? Wystarczy wdrożyć konkretne zalecenia, które obejmują zdrowy tryb życia i badania profilaktyczne [2]. Dodatkowo istnieją specjalne ubezpieczenia, np. w Unum Życie, dzięki którym można uzyskać pieniądze na walkę z ewentualną chorobą.

ubezpieczenie przy nowotworze
Autor: Materiał prasowy

Sprawdź, jak zabezpieczyć się na wypadek raka i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa – by każdego dnia czerpać z życia pełnymi garściami, zamiast martwić się na zapas.

Nowotwory w Polsce i Europie. Ile osób choruje?

Niemal każdy z nas wśród swoich bliskich ma przynajmniej jedną osobę chorą na raka. Według najnowszych danych w 2021 roku w Polsce zdiagnozowano w sumie 171 558 osób3. Dodatkowo, jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN), przez ostatnie ok. 60 lat liczba zachorowań i zgonów wzrosła 2,5 razy4. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) szacuje z kolei, że w ciągu kolejnych 20 lat liczba przypadków w Europie wzrośnie o 22,5%5.

Skąd ten przyrost? Żyjemy coraz dłużej, więc jednocześnie jesteśmy dłużej narażeni na czynniki ryzyka, np. używki, złą dietę, niską aktywność fizyczną czy zanieczyszczenie powietrza. Styl życia można jednak modyfikować, zmniejszając ryzyko choroby. To dobra motywacja, by przyjrzeć się swoim nawykom.

Dodatkowo, wraz z postępami medycyny rośnie wykrywalność (także ta na wczesnym etapie) – dlatego teraz częściej wiadomo, że to rzeczywiście nowotwór. A to daje znacznie większą szansę na wyleczenie!

Nowotwory a Covid-19 – czy pandemia wpłynęła na opóźnienia w diagnozie?

Dane Komisji Europejskiej wskazują, że pandemia rzeczywiście spowodowała problemy z badaniami i leczeniem nowotworów – opóźniła postawienie diagnozy lub nawet uniemożliwiła terapię. Szacuje się, że w tym okresie nie zdiagnozowano aż 1 mln przypadków i nie przeprowadzono 100 mln badań przesiewowych2. Na szczęście teraz sytuacja wraca już do normy.

Najczęstsze typy nowotworów na świecie

Szacuje się, że 1 na 5 osób w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór5. Które z nich wykrywa się obecnie na świecie najczęściej? Według danych IARC w 2022 roku były to nowotwory6:

  • płuc (12,4%, 2,5 mln osób),
  • piersi (11,6%, 2,3 mln osób),
  • jelita grubego (9,6%, 1,9 mln osób),
  • prostaty (7,3%, 1,5 mln osób),
  • żołądka (4,9%, 970 tys. osób).

W Unii Europejskiej najczęstszym typem jest z kolei rak piersi2. Jeśli ta choroba zostanie wcześnie wykryta, szansa na przeżycie kolejnych 5 lat po diagnozie to ponad 90%7. Teraz już wiesz, jak ważne są badania przesiewowe – warto się badać.

Dzięki danym zebranym przez KRN wiadomo też, w jakim wieku najczęściej chorują Polacy4:

  • kobiety – 50–74 lata,
  • mężczyźni – 55–79 lat.

Chociaż nie da się całkowicie zapobiec zachorowaniu na raka, można znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia choroby. Odpowiednia profilaktyka to szansa na uniknięcie nawet 4 na 10 przypadków2. Kluczem do zachowania zdrowia jest połączenie zdrowego stylu życia z regularnymi badaniami.

pieniądze na leczenie raka
Autor: Materiał prasowy

Jak zabezpieczyć się na wypadek raka?

Nie da się całkowicie uciec od myśli o raku – można jednak zrobić wszystko, by zabezpieczyć finansowo siebie i bliskich, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Łącząc profilaktykę i dodatkowe ubezpieczenie, działasz dwutorowo: z jednej strony obniżasz ryzyko zachorowania, a z drugiej uzyskujesz zabezpieczenie na wypadek ewentualnej choroby.

Profilaktyka raka – 4 najważniejsze zasady

W Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem znajdziesz 12 zaleceń, które pomogą Ci w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka. Które działania profilaktyczne możesz wprowadzić nawet dziś? Oto niektóre z nich:

1. Unikaj używek – palenie (a także wdychanie dymu tytoniowego – bierne palenie) oraz picie alkoholu znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Czy wiesz, że… niedawno opublikowano wyniki ciekawych badań symulacyjnych. Badacze założyli całkowitą eliminację tytoniu w pokoleniu osób urodzonych w latach w 2006–2010 (analiza objęła 185 krajów i 650 mln ludzi). W ten sposób wykazano, że ogólna rezygnacja z palenia mogłaby zapobiec aż 40,2% zgonów z powodu raka płuc8.

2. Zadbaj o zbilansowaną dietę – to, co jesz na co dzień, ma ogromny wpływ na stan Twojego zdrowia. Spożywaj minimum 400 g warzyw i owoców, pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze i produkty pełnoziarniste. Ogranicz jednocześnie przetworzoną żywność.

3. Ruszaj się – spaceruj, jeździj na rowerze, pływaj, tańcz… Rób cokolwiek, co sprawia Ci przyjemność. By zmniejszyć ryzyko nowotworu, warto uprawiać sport minimum 30 minut dziennie.

Warto wiedzieć: Osoby, które systematycznie ćwiczą, rzadziej chorują m.in. na raka jelita grubego. Ryzyko zachorowania na tę chorobę spada u nich o 25% (w porównaniu z ludźmi, którzy prowadzą siedzący tryb życia)7.

4. Badaj się – nawet jeśli nie masz żadnych objawów, regularnie bierz udział w badaniach profilaktycznych (umów się ze swoim lekarzem lub poszukaj programów przesiewowych, np. pod kątem raka piersi czy raka prostaty). Nie zwlekaj również z wizytą u specjalisty, jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę czy nieprawidłowość. Wcześnie wykryty rak może być w pełni uleczalny.

ubezpieczenie na wypadek raka
Autor: Materiał prasowy

Ubezpieczenie na wypadek raka

Raport Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazuje, że aż 81% osób boi się nowotworu, a 80% braku pieniędzy na leczenie1. Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć siebie i bliskich? Okazuje się, że tak – wybierając odpowiednie ubezpieczenie zdrowia i życia, np. to dostępne w Unum. Dzięki niemu w razie ewentualnej choroby zyskasz pieniądze na leczenie, zamiast polegać wyłącznie na możliwościach zapewnianych przez NFZ czy własnych oszczędnościach.

„Diagnoza nowotworu w rodzinie to stres nie tylko dla chorego, ale też jego najbliższych. Pociąga to za sobą wiele zmian: planów rodzinnych, a także nowych wydatków na leczenie, rehabilitację. Często osoby opiekujące się chorym członkiem rodziny rezygnują z pracy, a to znacznie uszczupla budżet rodzinny. Dlatego z pomocą przychodzi ubezpieczenie, które już w momencie diagnozy zapewnia wypłatę ponad pół miliona złotych, które można przekazać na dowolny cel: walkę z chorobą, spłatę zobowiązań finansowych, zapewnienie standardu życia rodziny, czy realizację rodzinnych marzeń” – dodaje Mariola Truszczyńska, Life Protection Advisor Expert z oddziału Unum w Gdańsku.

Jak działa Ubezpieczenie na wypadek Choroby Nowotworowej, które znajdziesz w Unum? Do umowy głównej możesz dobrać polisę dodatkową z maksymalnym świadczeniem 625 tys. złotych oraz Pakietem Wsparcia w Chorobie Nowotworowej. Dzięki temu otrzymasz pomoc finansową niezbędną do walki z chorobą, a także dostęp do specjalistycznych badań, zagranicznych konsultacji lekarskich czy rehabilitacji.

To sposób na obniżenie poziomu stresu u Ciebie i bliskich w tym trudnym czasie, a także na najlepszą możliwą opiekę – która zwiększa szansę na wyleczenie.

Zabezpiecz się na wypadek raka i odzyskaj spokój

Chorobę nowotworową w którymś momencie życia zdiagnozuje się nawet u 20% osób5. Każdego dnia dokonujesz jednak wielu wyborów, które mogą oddalić Cię od usłyszenia takiej wiadomości. Zdrowy styl życia i regularne badania profilaktyczne to sposób na obniżenie ryzyka zachorowania na raka.

I chociaż nie wszystko zależy od Ciebie, możesz zabezpieczyć się również w inny sposób – Ubezpieczeniem na wypadek Choroby Nowotworowej Unum. Dzięki temu odzyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa, by dzień po dniu cieszyć się życiem!