Z tą chorobą zmagał się Jerzy Stuhr. Pierwsze objawy mogą być mylące

2024-07-18 11:33

U Jerzego Stuhra pierwszym objawem była zwykła chrypka. Kiedy nie znikała, aktor trafił do lekarza. Okazało się, że to rak. Aktor poddał się niezwykle wymagającemu leczeniu, a lekarze początkowo dawali mu zaledwie 30 procent szans na przeżycie. Mimo to nie poddał się, a choroba przez kilka długich lat pozostawała w remisji.

To z tą chorobą zmagał się latami Jerzy Stuhr. Pierwsze objawy mogą być mylące
Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS To z tą chorobą zmagał się latami Jerzy Stuhr. Pierwsze objawy mogą być mylące

Jerzy Stuhr spoczął na Cmentarzu Rakowickim

Jerzy Stuhr znany z wielu filmów, w tym kultowej komedii "Seksmisja", zmarł 9 lipca 2024 roku. 17 lipca urna z jego prochami spoczęła na Cmentarzu Rakowicki w Krakowie. W ostatniej drodze aktorowi towarzyszyli rodzina, bliscy, dziesiątki aktorów i artystów, a także nieprzebrana rzesza fanów.

Nie jest tajemnicą, że Jerzy Stuhr przez lata zmagał się z poważną chorobą. Już w 2011 roku usłyszał diagnozę, która była wyjątkowo dotkliwa dla aktora - rak krtani. Leczenie przebiegało pomyślnie, aż do 2023 roku, kiedy to pojawiła się wznowa. U Jerzego Stuhra choroba rozwijała się powoli, a pierwsze objawy były bardzo mylące. Aktor poddał się też niezwykle trudnemu leczeniu. Jego rokowania nie były optymistyczne. Lekarze dawali mu około 30 procent szans na przeżycie.

Nie jest to niespotykane w przypadku raka krtani. Jak można się dowiedzieć, około 70-85 procent przypadków raka krtani rozpoznawanych jest w bardzo wysokim stadium zaawansowania. Bezpośrednio przekłada się to na rokowania, które w większości przypadków są niekorzystne. Im mniej zaawansowane stadium raka, tym lepsze są rokowania.

Jerzy Stuhr chorował na raka krtani

Jeśli chodzi o objawy początkowe, tu u Jerzego Stuhra pierwszym objawem była po prostu przewlekła chrypka. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw raka krtani i gardła. Oprócz tego do objawów początkowych zalicza się również:

  • zmiana barwy głosu,
  • brak dźwięczności,
  • męczliwość,
  • okresowa chrypka o zmiennym natężeniu.

Objawy te dla wielu nie są więc niczym niepokojącym. Do złudzenia mogą bowiem przypominać przewlekłe schorzenie dróg oddechowych.

"To wtedy Kieślowski zakochał się w Jurku" – tak Agnieszka Holland wspomina zmarłego przyjaciela Jerzego Stuhra

To, że objawy z łatwością można pomylić z innymi schorzeniami sprawia, że do rozpoznania dochodzi stosunkowo późno. Problem często jest lekceważony nie tylko przez samych pacjentów, ale również przez lekarzy. Jeśli chodzi o objawy to wiele zależy od tego, gdzie pierwotnie umiejscowi się guz.

Mogą się różnić w zależności od różnych poziomów krtani. Do innych objawów raka krtani zalicza się:

  • zaburzenia połykania (dysfagia)
  • ból przy połykaniu (odynofagia)
  • uczucie duszności
  • ból ucha
  • ból gardła
  • objawy nieżytu gardła
  • nieprzyjemny oddech.

Rak krtani - diagnoza

Jeśli chodzi o wykrywanie tego nowotworu, to podstawą w diagnozie jest badanie laryngologiczne. Wówczas poza klasycznym nadaniem palpacyjnym szyi powinniśmy również wykonać laryngoskopię. 

To badanie pozwoli nam na ocenę charakteru zmiany, stwierdzenie obecności zmian chorobowych i pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Rak krtani - leczenie

Rodzaj leczenia uzależniony jest od miejsca i zaawansowania choroby. Lekarz może zastosować napromieniowanie, chemioterapię lub zabieg chirurgiczny. Operacja polega wówczas na usunięciu zmiany lub na całkowitym usunięciu krtani. Wówczas zakładana jest na stałe rurka tracheotomijna w tchawicy, przez którą pacjent będzie mógł oddychać. W tym wypadku niezbędna jest rehabilitacja mowy kierowana przez logopedę i foniatrę.

Listen on Spreaker.