Wystarczył prosty patent, a leczenie raka prostaty było bardziej skuteczne. Uwaga na kwasy omega

2024-12-16 21:00

Żadnego raka nie wyleczysz tylko odpowiednią dietą, ale przybywa dowodów, ze sposób odżywiania wpływa choćby na tempo rozwoju komórek nowotworowych. Tym razem pod lupą naukowców znalazły się kwasy omega w kontekście raka prostaty. Potwierdza się, że dobre tłuszcze mogą mieć ciemną stronę i kluczowe są proporcje.

Wystarczył prosty patent, a leczenie raka prostaty było bardziej skuteczne. Uwaga na kwasy omega
Autor: GettyImages

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Centrum Leczenia Nowotworów Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) pokazują, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, ale uboga w omega-6, może znacząco zmniejszyć tempo wzrostu komórek raka prostaty u mężczyzn we wczesnym stadium choroby.

Wciąż zapominamy, że zwykle nie mamy niedoborów kwasów tłuszczowych omega-6. Chociaż zasadniczo są korzystne dla naszego organizmu, w nadmiarze (a dokładniej w złych proporcjach do innych kwasów tłuszczowych) działają prozapalnie i mogą szkodzić.

Badacze sprawdzili, co się stanie, jeśli podniesie się poziom omega-3 i innych dobrych tłuszczów z oleju rybiego u pacjentów onkologicznych. Efekty są więcej niż zadowalające.

Wyniki zostały opublikowane w "Journal of Clinical Oncology".

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Rak prostaty - obserwacja zamiast interwencji?

Rak prostaty w większości przypadków rozwija się wolno i daje pacjentowi szansę na podjęcie leczenia we uleczalnym stadium. Jak twierdzą eksperci z UCLA, w USA wielu mężczyzn z nowotworami prostaty niskiego ryzyka wybiera jednak "aktywny nadzór" zamiast natychmiastowego leczenia. 

W ciągu pięciu lat od rozpoznania około 50% z nich musi ostatecznie przejść terapię chirurgiczną lub radioterapię. Tacy pacjenci chętnie szukają sposobów na opóźnienie potrzeby leczenia, a badacze poszukują sposobów, by odkładanie zdecydowanej interwencji było dla nich jak najmniej ryzykowne.

Wielu mężczyzn jest zainteresowanych zmianami stylu życia, w tym dietą, aby pomóc w leczeniu raka i zapobiec postępowi choroby. Nasze odkrycia sugerują, że coś tak prostego, jak dostosowanie diety, może potencjalnie spowolnić wzrost raka i wydłużyć czas, zanim potrzebne będą bardziej agresywne działania

 - wyjaśnia dr William Aronson, profesor urologii w David Geffen School of Medicine na UCLA i główny autor badania.

Dieta dla pacjentów z rakiem prostaty

Jeszcze nie powstały szczegółowe wytyczne dotyczące pełnego żywienia pacjentów z rakiem prostaty. Wcześniejsze badania kliniczne dotyczyły zwiększenia spożycia warzyw i innych zdrowych wzorców żywieniowych, ale żadne nie wykazało znaczącego wpływu na spowolnienie postępu raka prostaty.

Najnowsze badanie na UCLA dotycząca kwasów tłuszczowych omega to badanie kliniczne o nazwie CAPFISH-3. Objęło 100 mężczyzn z rakiem prostaty niskiego ryzyka lub korzystnym średnim ryzykiem, którzy wybrali aktywny nadzór zamiast zdecydowanego leczenia.

Przez rok grupa kontrolna stosowała zwykłą dietę. Druga grupa - dietę o niskiej zawartości kwasów omega-6 i wysokiej zawartości kwasów omega-3, uzupełnionej olejem rybim.

Ważne badania mężczyzn 40+

Rak prostaty: tak dbano o właściwe proporcje tłuszczów omega

Grupa, która miała zmienić dietę pod kątem kwasów tłuszczowych, otrzymała spersonalizowane poradnictwo dietetyczne. Pacjenci zostali poinstruowani, jak stosować zdrowsze, niskotłuszczowe alternatywy dla pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i kalorii. Przykładowo: zalecano im oliwę i zdrowe dodatki do sałatek oraz ograniczenie pokarmów o wysokiej zawartości omega-6, takich jak smażone lub przetworzone produkty spożywcze, oleje roślinne. Chorym podano też kapsułki z olejem rybnym, zawierające dodatkowe kwasy omega-3.

Wyniki zmiany diety potwierdzano za pomocą biopsji. U grupy stosującej dietę obfitującą w omega-3 zaobserwowano wyraźny spadek tempa namnażania się komórek rakowych (o kilkanaście procent). W grupie kontrolnej - wzrost o ponad 20 proc.

Uwaga! Kalifornijskie badania są wiarygodne, ale to wciąż za mała przesłanka, by na takiej podstawie wybrać optymalną terapię nowotworową.

O leczeniu pacjent może współdecydować, ale z pewnością najpierw musi otrzymać komplet zrozumiałych informacji na temat swojego zdrowia, rokowań i konsekwencji. Warto zaufać wiedzy i doświadczeniu lekarzy. W sprawach tak poważnych jak nowotwory, zasięgnąć co najmniej dwóch opinii. Nie ma sensu ryzykować zdrowiem i życiem.

Jeśli jednak nowotwór jeszcze cię nie dopadł, z pewnością śmiało możesz postawić choćby od dziś na dobre proporcje między kwasami tłuszczowymi omega.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
SuperZdrowi
Czy w Polsce mamy pandemię cukrzycy? SuperZdrowi