WYSPIAK czyli insulinoma. Nowotwór trzustki: objawy, rozpoznanie i leczenie
Wyspiak trzustki (insulinoma) to nowotwór wydzielający insulinę. Jest to guz wywodzący się z komórek B, które w 25 procentach mają cechy złośliwe. Są to guzy małych rozmiarów (od 10 do 50 mm), najczęściej występujące pojedynczo, w 70 proc. przypadków zlokalizowane w obrębie trzonu i ogona trzustki.
Wyspiak trzustki (insulinoma) stanowi prawie 90 procent wszystkich guzów trzustki. Często w jego przebiegu obserwuje się szereg objawów i dolegliwości, które są błędnie rozpoznawane jako np. choroby nerwowe np. padaczka. Wyspiak trzustki występuje dwa razy częściej u kobiet. Średni wiek rozpoznania choroby to około 50 lat.
Wyspiak trzustki: objawy
- okresowe zaburzenia ostrości widzenia, podwójne widzenie
- kołatanie serca
- znaczne osłabienie organizmu
- nadmierna potliwość
- ataki głodu
- zmiany w zachowaniu
- zaburzenia świadomości i pamięci
- utrata przytomności
- hipoglikemia wiele godzin po posiłku (w najcięższych przypadkach do 2 h)
Uwaga! Nadmiar alkoholu, niskokaloryczna dieta lub zbyt duży wysiłek fizyczny mogą nasilić objawy. Chorzy są najczęściej otyli.
Wyspiak trzustki: diagnoza
W diagnostyce wykonuje się tzw. test głodowy, który pozwala określić stężenie proinsuliny w surowicy. W badaniach przedoperacyjnych stosuje się endosonografię, one stop-shop NMR, tomografię komputerową spiralną, scyntygrafię.
Leczenie wyspiaka trzustki
Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu guza - wyłuszczeniu go metodą laparoskopową lub klasyczną. Czasem konieczne jest usunięcie trzustki (pankreatektomia). W leczeniu zachowawczym stosuje się diazoksyd i analogi somatostatyny. Leczenie zachowawcze powinno też uwzględnić zastosowanie diety wysokobiałkowej i bogatowęglowodanowej z ograniczeniem cukrów prostych. W przypadku wyspiaka trzustki o charakterze złośliwym konieczna jest chemioterapia.
Polecany artykuł:
Porady eksperta