Wysoka gęstość piersi w mammografii. Jak czynnik ten może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi?

2024-09-18 15:01

Nowe przepisy FDA nakazują, aby wszystkie raporty mammograficzne zawierały informację o gęstości piersi. Okazuje się, że gęstość jest uznawana za czynnik ryzyka nowotworu, który może znacząco utrudniać wykrywanie oznak raka. Zmiany w diecie i stylu życia mogą pomóc zmniejszyć gęstość piersi, o ile ma się świadomość obecności tego problemu.

Wysoka gęstość piersi w mammografii. Jak czynnik ten może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi?
Autor: Getty Images

Gęstość piersi czynnikiem ryzyka

10 września Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała decyzję, zgodnie z którą konieczne będzie uwzględnianie informacji o gęstości piersi w raportach mammograficznych.

Gęstość piersi ma związek nie tylko z ryzykiem wewnętrznym, ale także z możliwością wykrycia raka w mammografii. Ponieważ normalna tkanka podścieliska jest biała i rak jest biały, im gęstsza pierś, tym trudniej go wykryć. To zjawisko nazywa się „maskowaniem”

- tłumaczył dr Richard Reitherman, radiolog i dyrektor medyczny ds. obrazowania piersi, w rozmowie z Healthline.

Według National Cancer Institute Trusted Source gęstość piersi jest niezwykle powszechna, rozpoznaje się ją u niespełna połowy kobiet w wieku 40 lat i starszych.

Co oznacza posiadanie gęstych piersi? Reitherman wyjaśnił, że tkanka piersi składa się z dwóch głównych komponentów: tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Gęstość odnosi się do ilości tkanki włóknisto-gruczołowej w porównaniu do tłuszczu.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o raku piersi

Co wpływa na gęstość piersi?

Różne czynniki mogą przyczyniać się do gęstości tkanki piersi, przede wszystkim dieta bogata w tłuszcz, cukier i czerwone mięso, niskie BMI, hormonalna terapia zastępcza, predyspozycje genetyczne i wiek. Osoby z większą gęstością mają więcej tkanki włóknisto-gruczołowej, co zwiększa ryzyko raka piersi.

Tkanka gruczołowa to miejsce, w którym początkowo rozwija się rak piersi

- powiedział dr Reitherman.

Jeśli wynik mammografii ujawni gęstą tkankę może być konieczna dalsza diagnostyka, zwłaszcza jeśli występują inne czynniki ryzyka, np. historia chorób w rodzinie. Dodatkowe badania, które może zlecić lekarz w tym przypadku to:

  • mammografia 3D,
  • MRI piersi,
  • USG piersi,
  • mammografia z kontrastem.

MRI jest zdecydowanie najczulszą techniką obrazowania do wykrywania raka piersi u kobiet o gęstych piersiach. Udowodniono również, że badanie USG poprawia wykrywanie raka piersi

- stwierdził dr Richard Reitherman.

Dodatkowo niektóre badania wykazały, że suplementacja witaminy D i ograniczenie spożycia kofeiny mogą pomóc zmniejszyć gęstość piersi. Lekarz zalecają również wdrożenie zbilansowanej diety z przewagą owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, ograniczenie cukru i alkoholu, rzucenie palenia, a także włączenie regularnej aktywności fizycznej.