Walcząca z rakiem Monika Olejnik zachęca do badań. Sprawdź, jakie są nietypowe objawy i czy rak piersi boli
Rak piersi, jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób onkologicznych u kobiet, to jednocześnie wciąż jedna z najbardziej zabójczych chorób. Dlaczego stanowi diagnostyczne wyzwanie? Długo rozwija się bez objawów, a te, które się pojawiają, bywają źle interpretowane lub lekceważone przez pacjentki. Czy i jeśli tak, to jak boli rak?
Monika Olejnik ma raka piersi i zachęca do badań
Dlaczego rak piersi bywa tak często diagnozowany w zaawansowanym stadium? Wynika to z faktu, że wiele osób zapomina o regularnych badaniach profilaktycznych, które mogą dosłownie ratować życie.
O tym, jak ważne są regularne badania, pisała w swoich postach dziennikarka Monika Olejnik, która niedawno przeszła operację, z powodu wykrycia u niej nowotworu piersi.
"Otrzymuję od Was setki wiadomości o tym, że zapisaliście się na BADANIA #dziękuję To dla mnie najpiękniejszy prezent" [pisownia oryg.] – napisała Olejnik w kolejnym poście, w którym odniosła się do swoich przeżyć związanych z chorobą.
W komentarzach płyną słowa otuchy i wiele wyznań pacjentek, które walczą z chorobą lub mają już ją za sobą:
- Dzięki badaniom mój rak został wykryty dosłownie prawie po jego zagnieżdżeniu się w lewej piersi…i dzięki badaniom był szybciutko zdiagnozowany, podjęta decyzja o mastektomii obu piersi. Dzięki temu nie musiałam być poddawana ani naświetlaniom, ani chemii.
- Pani Moniko życzę wytrwałości, jestem z Panią. Ja również jestem w czasie leczenia radioterapią i chemioterapią w tabletkach, nie dam się pokonać temu idiocie [nowotworowi piersi - red.], pokonam go.
- Pani Moniko! Amazonki z Zawiercia życzą dużo zdrowia. Przeszłyśmy to. Pozdrawiamy.
- Kochana trzymam kciuki i wierzę, że wszystko będzie dobrze.
- Ważna jest świadomość i regularne badania... niestety nikogo nie omijają choroby i to "cholerstwo", więc ważne jest, aby się badać i w porę działać.
- Jest Pani wspaniała, że głośno porusza ten temat.
- To jest piękne, co Pani powiedziała. Polacy boją się badać, zwłaszcza Polki. Sama mam strach przed badaniami. Ale badać się trzeba!
Czy rak piersi może boleć? Jak bolą piersi przy raku?
Z uwagi na niecharakterystyczne objawy, to właśnie badania stanowią najskuteczniejszą profilaktykę. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że ten rodzaj nowotworu jest coraz częściej rozpoznawany u młodych kobiet, nawet przez 30 r.ż.
USG piersi warto wykonywać co najmniej raz do roku. Należy też uważnie przyglądać się swojemu ciału, nie lekceważąc zmian, wysięków, dolegliwości bólowych. Choć mówi się, że rak piersi nie boli, to – szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby – mogą się pojawiać bóle.
Co istotne, nawet ten objaw bywa lekceważony i kładziony na karb m.in. dolegliwości okołomenstruacyjnych. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że rak piersi boli inaczej, niż zwykle zdarza się to przy okazji miesiączki czy PMS. Co ważne, w sytuacjach chorobowych, bóle mogą pojawiać się niezależnie od dnia cyklu. Bóle w przypadku nowotworu piersi, mogą pojawiać się także w okolicy pach i pleców.
Nietypowe objawy raka piersi
Wśród innych objawów, które stanowią sygnały alarmowe, wymienia się zmiany skórne, zmiany wielkości lub kształtu piersi oraz zauważalną asymetrię.
CZYTAJ TEŻ: Ból piersi nie zawsze oznacza nowotwór. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Nowotwory sprzyjają powstawaniu objawów ogólnoustrojowych. Pacjentki zauważają zmęczenie, które nie ma uzasadnionej przyczyny, uczucie senności, zwiększoną podatność na infekcje, powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku przerzutów mogą pojawiać się bóle głowy, duszności i niewydolność oddechowa, mdłości i wymioty, nieuzasadnione chudnięcie.
Wspomniane objawy mogą też świadczyć o innych schorzeniach, dlatego każdorazowo zalecana jest rozszerzona diagnostyka, jeśli cokolwiek w organizmie niepokoi lub jakiekolwiek procesy przebiegają inaczej niż dawniej.