Trening w tych godzinach działa lepiej! Ryzyko raka jelita grubego spada

2024-11-15 10:35

Regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, a jej brak może to prawdopodobieństwo zwiększać. Okazuje się jednak, że pora ćwiczeń również ma znaczenie. Badania sugerują, że aktywność zarówno rano, jak i wieczorem może być bardziej skuteczna w ochronie przed rakiem niż ćwiczenia wykonywane o dowolnej porze dnia.

Trening w tych godzinach działa lepiej! Ryzyko raka jelita grubego spada
Autor: Getty Images

Ćwiczenia w określonych porach

Regularna aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia i może pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu rośnie wraz z wiekiem i w wielu przypadkach może być zależne od ilości ruchu w ciągu dnia. Istnieją silne dowody na to, że wyższy poziom aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko raka pęcherza moczowego, piersi, jelita grubego, trzonu macicy, przełyku i żołądka.

Wciąż trwają dalsze analizy na temat skuteczności ruchu w profilaktyce nowotworu płuc, nerek, prostaty i jajników. Nowe badanie, wykorzystujące dane z UK Biobank, sugeruje, że ćwiczenia rano i wieczorem mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w większym stopniu niż aktywność bez względu na porę.

Naukowcy śledzili ruch 86 252 osób w wieku 42-79 lat, wszyscy uczestnicy nosili trójosiowy akcelerometr. Badacze wyodrębnili cztery wzorce aktywności: przez cały dzień, późnym popołudniem, wczesnym i późnym popołudniem oraz w południe i w nocy. Analiza trwała 5,3 roku, aż do momentu, w którym nastąpiło pierwsze z następujących zdarzeń: diagnoza raka, utrata możliwości obserwacji, zgon lub zakończenie obserwacji.

Rak jelita grubego

Większa aktywność zmniejszała ryzyko raka jelita grubego

Aktywność fizyczna przez cały dzień wykazała 6 proc. redukcji ryzyka raka jelita grubego, ruch późnym popołudniem 7 proc., natomiast ten wczesnym i późnym popołudniem aż 11 proc. Natomiast wzorzec aktywności w południe i w nocy nie wiązał się z istotną zmianą w zakresie prawdopodobieństwa zachorowania.

Badanie zawiera dobre obserwacje i potencjalnie dotyka nowego sposobu na zmniejszenie częstości występowania raka jelita grubego. Być może odkryliśmy sposób na zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego, a to zawsze jest ekscytujące, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków, które widzimy u pacjentów poniżej 50. roku życia

- powiedział Nilesh Vora, hematolog i onkolog, w wywiadzie dla Medical News Today.

Przypuszcza się, że ma to związek ze zmianami w naszym metabolizmie, dotyczącymi m.in. insuliny i stanu zapalnego. Bez wątpienia bycie aktywnym fizycznie pomaga utrzymać zdrową wagę, co zmniejsza ryzyko rozwoju aż 13 rodzajów nowotworów, w tym raka jelita grubego.

Sposoby na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka jelita grubego to również rzucenie palenia, zdrowa, zbilansowana dieta z dużą ilością owoców i warzyw oraz mniejszą ilością przetworzonego, czerwonego mięsa, a także ograniczenie spożycia alkoholu.