To możliwy objaw raka płuca. Prosty test może uratować życie

2024-08-01 10:39

Rak płuca jest obecnie jednym z najczęściej występujących nowotworów. Wielu chorych dowiaduje się o nim wówczas, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie, ponieważ przez wiele lat może nie dawać objawów. Chociażby dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Ale warto również od czasu do czasu przyglądać się swoim palcom i paznokciom - ich wygląd również może bowiem świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej.

To możliwy objaw raka płuca. Prosty test może uratować życie
Autor: Getty Images To możliwy objaw raka płuca. Prosty test może uratować życie

Rak płuca zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W Polsce co roku dowiaduje się o nim 22,5 tys. osób. Prognozuje się, że w 2025 roku będzie to 23,5 tysiąca chorych rocznie, a liczba przypadków stale będzie rosła. We wczesnej postaci jest on w zasadzie bezobjawowy, albo daje objawy sugerujące banalne schorzenia układu oddechowego.

Dopiero w formie zaawansowanej daje typowe objawy takie jak przewlekłe stany zapalne, nawracające zapalenia płuc, duszność, kaszel czy krwioplucie. A wtedy jest już zwykle za późno na jego skuteczne leczenie.

Wyróżniane są dwa główne typy raka płuca: niedrobnokomórkowy rak płuca, który jest najczęstszy, a także drobnokomórkowy rak płuca, który rozprzestrzenia się szybciej.

Część chorych ma palce pałeczkowate

Raka płuca pozwalają wykryć badania obrazowe - w tym RTG klatki piersiowej i tomografia komputerowa. Nie są to jednak badanie przesiewowe - zlecane są tym pacjentom, u których wystąpią konkretne objawy. Eksperci z brytyjskiej organizacji Cancer Research UK przekonują jednak, że każdy może wykonać w domu prosty test, który może ostrzegać m.in. o wczesnej postaci niedrobnokomórkowego raka płuca. Ich zdaniem bowiem u wielu chorych na tę postać nowotworu pojawia się konkretny objaw.

Chodzi o tzw. palce pałeczkowate, określane również jako maczugowate (a także jako palce Hipokratesa). Takie palce charakteryzują się przerostem tkanki łącznej, przez co przypominają pałeczki dobosza - można je rozpoznać po tym, że ich końcowe części są pogrubione, z kolei paznokcie uwypuklone i okrągłe, kształtem przypominające szkiełko zegarka (paznokcie zegarkowate). Palce pałeczkowate rzadziej są wrodzone, częściej pojawiają się w przebiegu różnych chorób.

Gadaj Zdrów: Ida miała 30 lat, gdy usłyszała diagnozę. “Mamy problem, ma pani raka.”

Test na objaw Schamrotha może uratować życie

U osób, które mają palce pałeczkowate, często występuje objaw Schamrotha - zanik przestrzeni między złączonymi paznokciami. By to ocenić, wystarczy zetknąć ze sobą  grzbietowe powierzchnie palców wskazujących obu rąk - między nimi powinno znajdować się małe okienko w kształcie rombu. Jeśli go nie ma, warto porozmawiać z lekarzem, gdyż taki objaw może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.  

Jak podkreślają eksperci, jeśli palce pałeczkowate dotyczą obu dłoni, może to świadczyć m.in. o chorobie nowotworowej - w tym właśnie o raku płuca lub o międzybłoniaku. Palce pałeczkowate mogą również towarzyszyć chorobom płuc, serca, układu pokarmowego czy schorzeniom wieloukładowym. Dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka.

Listen on Spreaker.