To dlatego młodzi częściej chorują na raka jelita grubego. Naukowcy już wiedzą
Liczba rozpoznawanych przypadków raka jelita grubego stale wzrasta, zwłaszcza wśród młodych dorosłych, co budzi szczególny niepokój. Naukowcy ustalili, że istnieją ścisłe związki między rozwojem tego nowotworu a stosowaną dietą. To może być krok w stronę zapobiegania i lepszej diagnostyki choroby.
Rak jelita grubego a niewłaściwa dieta
Dieta jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka jelita grubego u młodych dorosłych, jak ustalili badacze z Cleveland Clinic. Pochodzące z diety szkodliwe metabolity zostały zidentyfikowane jako kluczowe czynniki sprawcze, a na czele tych "złych" metabolitów znajdują się te związane ze spożywaniem przetworzonej żywności oraz czerwonego mięsa.
Rak jelita grubego - czynniki ryzyka
W raporcie NPJ Precision Oncology zanalizowano dane dotyczące metabolitów i mikrobiomu, aby ustalić czynniki ryzyka dla grupy młodych dorosłych poniżej 60. roku życia. Modyfikacja diety może więc stanowić istotny element w zapobieganiu rozwojowi raka jelit. Kolejnym istotnym czynnikiem są badania przesiewowe, które pozwalają wykrywać schorzenie na wczesnych etapach, ale kluczowa jest redukcja liczby przypadków tej choroby.
- Lekarze mogą podejść do młodszych pacjentów w inny sposób – zauważył główny autor badań, onkolog przewodu pokarmowego, dr Suneel Kamath. Dodał, że nie jest możliwe wykonanie u każdej osoby corocznej profilaktycznej kolonoskopii. - O wiele bardziej realne jest wykonanie prostego testu, aby zmierzyć biomarker określający ryzyko raka jelita grubego. Następnie możemy zapewnić najbardziej zagrożonym osobom odpowiednie badania przesiewowe – dodał specjalista.
Czynniki ryzyka raka jelit - wyniki nowych badań
Dr Thejus Jayakrishnan oraz dr Naseer Sangwan, dyrektor Microbial Sequencing & Analytics Resource Core, wspólnie z badaczami z Cleveland Clinic's Center for Young-Onset Colorectal Cancer przeprowadzili szeroko zakrojone analizy danych pacjentów leczonych z powodu raka jelita grubego w Cleveland Clinic.
Ustalono, że istnieją różnice w metabolitach pochodzących z diety u osób, które wcześniej zapadają na raka jelit, w porównaniu z innymi pacjentami. Zauważono też różnice w mikrobiomie młodszych i starszych pacjentów z rakiem jelita. Na podstawie analizy tych czynników i ich interakcji, ustalono – przy użyciu algorytmu AI – że wspomniane metabolity mogą być czynnikiem ryzyka raka jelita grubego.
- Nasze dane wyraźnie pokazują, że głównym czynnikiem jest jednak dieta – zauważył dr Sangwan. - Znamy już główne metabolity związane z ryzykiem wczesnego wystąpienia raka, więc teraz możemy skierować nasze badania we właściwym kierunku.
Różnice raka jelita grubego u młodych i starszych pacjentów
Młodsi pacjenci z rakiem jelita grubego mieli wyższe poziomy metabolitów związanych z produkcją i metabolizmem aminokwasu o nazwie arginina oraz z cyklem mocznikowym w porównaniu ze starszymi pacjentami. Te różnice mogą być związane z długotrwałym spożywaniem czerwonego mięsa i przetworzonego mięsa. Zespół analizuje teraz krajowe bazy danych, aby potwierdzić swoje wnioski na pacjentach z całego kraju.
Dr Kamath podkreśla, że chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób czynniki dietetyczne powodują raka jelita grubego, jego obecne odkrycia już zmieniły sposób, w jaki udziela pacjentom opieki. - Teraz zawsze upewniam się, że poruszam ten temat [diety - red.] z moimi pacjentami – podkreślił badacz.