Te leki mogą być przełomem w leczeniu raka prostaty. Może masz je w swojej apteczce

2022-09-27 13:20

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W przypadku wykrycia tego złośliwego nowotworu podstawę leczenia stanowią między innymi leczenie operacyjne i radioterapia, która stosowana jest w różnej formie. Wyniki najnowszego badania, opublikowanego na łamach czasopisma "BJU International", dają powody do ostrożnego optymizmu. Wykazano, że jest pewna grupa leków, która może odegrać niezwykle ważną rolę w leczeniu tej choroby nowotworowej.

Młoda mężczyzna zażywa tabletkę
Autor: Getty Images

Rak prostaty, inaczej nazywany rak stercza lub rak gruczołu krokowego, zajmuje wśród mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Liczba pacjentów dotkniętych tą chorobą nowotworową stale rośnie w większości rozwiniętych krajów świata. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Jak wynika z danych udostępnionych przez Amercian Cancer Society, około 60 proc. wszystkich przypadków raka prostaty jest diagnozowanych u mężczyzn powyżej 65. roku życia. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia raka prostaty. Zasadniczo jednak wyróżnia się leczenie chirurgiczne, radioterapię, terapię hormonalną, a w niektórych przypadkach chemioterapię.

Przełom w leczeniu raka prostaty? Nowe wyniki badań

Najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców z University of Glasgow może napawać optymizmem. Według nich jest grupa leków, która może pomóc tysiącom mężczyzn w walce z rakiem prostaty. Mowa tu o statynach tzw. najskuteczniejszych lekach obniżających poziom "złego cholesterolu" (cholesterolu LDL) we krwi, odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy. Obecnie duże zainteresowanie wzbudza ich potencjalne działanie zapobiegające powstawaniu nowotworu i zastosowanie w terapii chorób nowotworowych.

Wyniki tej analizy wskazują na korzystny wpływ statyn na pacjentów z rakiem prostaty. Badanie objęło jedynie 12 pacjentów chorych na raka gruczołu krokowego opornego na kastrację (CRPC) i trwało sześć tygodni. Według głównego autora prof. Hinga Leunga ten rodzaj raka jest "obecnie trudny do leczenia".

Podczas obserwacji uczeni śledzili u ochotników poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Przeważnie przyjmuje się jednak, że prawidłowy poziom PSA nie powinien przekraczać 4,0 ng/ml. Z kolei poziom powyżej 10 ng/ml może już wskazywać na zwiększone ryzyko raka prostaty.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Te leki mogą pomóc spowolnić wzrost raka prostaty – tak uważają naukowcy

W ramach badania uczestnicy przyjmowali każdego dnia 40 gm atorwastatyny, wykazującej działanie obniżające stężenie całkowitego cholesterolu, a także cholesterolu LDL, VLDL, apolipoproteiny B i trójglicerydów. Leki były stosowane równocześnie z terapią deprywacji androgenów (ADT), znaną jako terapia hormonalna raka prostaty, która hamuje produkcję testosteronu, który uważa się za paliwo dla nowotworu.

Do jakich wniosków doszli uczeni? Okazało się, że u 11 z 12 pacjentów po przebyciu tej terapii zauważono spadek poziomu PSA. W opinii naukowców leczenie statynymi w znaczniej większości "stabilizuje chorobę".

Najnowsze doniesienia naukowe skomentował dr Hayxley Luxtin z organizacji Prostate Cancer UK, zaznaczając, że wyniki badań są obiecujące. "Pokazują, że statyny mogą pomóc spowolnić wzrost raka prostaty" – dodał.

To odkrycie naukowców daje nadzieję, mimo wszystko są potrzebne dalsze badania, które powinny być przeprowadzone w większej populacji pacjentów.