Te 3 sygnały nas nie alarmują, a powinny. Michał Domaszewski: To może być rak
Kiedy do gabinetu specjalisty medycyny rodzinnej Michała Domaszewskiego zgłaszają się pacjenci z tymi objawami, włącza mu się lampka alarmowa. Pacjentom też powinna, ale często tak nie jest. Istotne dla zdrowia sygnały niekoniecznie od razu wydają się poważne, nie muszą być bardzo dokuczliwe. Uważaj.
Najlepiej byłoby, gdybyśmy wszyscy wykonywali powszechnie zalecane badania profilaktyczne i diagnozowali się wcześnie, zanim organizm krzyczy, że coś się dzieje. Wiele poważnych problemów onkologicznych daje objawy dopiero wtedy, gdy ich leczenie jest już znacznie utrudnione.
Kiedy jednak pojawia się czerwona flaga, już naprawdę nie można dłużej zwlekać. Lista takich objawów jest długa, ale poprosiliśmy lek. Michała Domaszewskiego, znanego w sieci jako "doktor Michał", o wybranie takich trzech sygnałów, w przypadku których ostrzeżenie od ciała dość często się potwierdza, a pacjenci wciąż je lekceważą.
Rak krtani, rak prostaty, rak jelita grubego - organizm cię ostrzega!
Specjalista medycyny rodzinnej Michał Domaszewski przyjmuje pacjentów jako lekarz rodzinny w ramach NFZ. Wiele osób zna go z mediów społecznościowych. Doktor lubi edukować, często w żartobliwy sposób, ale nie unika też poważnych tematów, jak szczepienia czy nowotwory.
To lekarz, który prowokuje i zachęca do myślenia w programach telewizyjnych, na kanale YouTube, Instagramie, a także na TikToku. Pytany o nas o trzy objawy alarmowe raka, mówi o charakterystycznych sygnałach, które towarzyszą trzem nowotworom: rakowi krtani, rakowi prostaty i rakowi jelita grubego.
- Pacjenci przy nich często generalnie "dobrze się czują", znajdują też inne wytłumaczenia. Faktycznie, to nie musi być rak, ale nie możesz go wykluczyć bez badań - ostrzega lekarz.
1. Chrypka od wielu miesięcy - to może być rak krtani
Jeśli masz problemy z głosem kilka tygodni po infekcji lub tej nie możesz długo zwalczyć, już trzeba zgłosić się do lekarza. Praktyka pokazuje jednak, że jest inaczej.
Czasem słyszę od pacjentów, że chrypka towarzyszy im już "z pół roku" i nic z tym nie robią. Podają kuriozalne powody: "to od fajek", "dużo mówię", "nie przeszkadza mi za bardzo". Nie przyjęła się jeszcze powszechnie wiedza, że przypadków nowotworów głowy i szyi, zwłaszcza wśród młodych ludzi, przybywa w zastraszającym tempie
- mówi lekarz i dodaje, że palenie papierosów to nie jest powód do lekceważenia diagnostyki. Wręcz przeciwnie - powinna wzmóc czujność. Palenie trzeba po prostu rzucić, kaszel i chrypkę łagodzić, ale nie usprawiedliwiać tych objawów w nieskończoność nałogiem.
Problemy z głosem często mają osoby często operujące nim na co dzień: nauczyciele, dziennikarze, po prostu gaduły. Wówczas jednak chrypkę też trzeba diagnozować i leczyć. Zmiany łagodne, wtórne do nadwyrężania strun głosowych, czasem wymagają nawet interwencji chirurgicznej.
Więcej na ten temat: Coraz więcej chorych na raka głowy i szyi. 9 objawów, które muszą wzbudzić czujność
2. Krew w moczu bez bólu i pieczenia - rak prostaty
Krew w moczu to zawsze sygnał alarmowy i powinien wysłać do lekarza również kobiety, bo może też oznaczać nowotwór pęcherza, poważną infekcję czy kamienie.
Bywa, że wykrycie krwinek w moczu, zwłaszcza u kobiet, to fałszywy alarm (np. badanie zrobione tuż przed menstruacją). U mężczyzn sprawa często jest poważniejsza.
Krew w moczu, ale również krew w nasieniu u mężczyzny po 50-tce to może być rak prostaty.
Pacjenci często mówią, że zlekceważyli krew w moczu, bo nic ich nie piekło, ani nie bolało. Właśnie brak tych innych objawów powinien szczególnie zmotywować do wizyty do lekarza
- podkreśla Michał Domaszewski.
Rak prostaty zwykle rozwija się wolno i jest sporo czasu na interwencję, która pozwoli choremu zachować funkcje seksualne i kontrolę moczu. Pod warunkiem, że charakterystycznego objawu jednak nie zlekceważy.
Zobacz także: 7 sprawców raka, z którymi możesz sobie poradzić samodzielnie
Spadek masy ciała od kilku miesięcy - nowotwór jelita grubego
- Bez redukcji kalorii, zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, kilogramy same nie znikają - podkreśla lekarz, świadom, że wśród pacjentów, a zwłaszcza pacjentek, onkologicznych, nie brakuje takich, którzy na początku cieszyli się, że nagle chudną "bez powodu".
Niestety, ten powód okazał się bardzo poważny - tak mogą objawiać się różne nowotwory. Jeśli jeszcze pojawiają się stany podgorączkowe i stolce ołówkowate, na pewno konieczna jest wizyta u lekarza i kolonoskopia, niezależnie od tego, ile masz lat.
Rak jelita grubego jest trzecią przyczyną zgonów z powodu nowotworów u obu płci. Zachorowalność cały czas rośnie i obecnie wynosi ok. 23 000 rocznie. Około 65% chorych zgłasza się do lekarza dopiero, gdy nowotwór jest już w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania, o złych rokowaniach.
Odsetek 5-letnich przeżyć pacjentów w I stadium choroby wynosi, w zależności od rodzaju nowotworu, ok. 85 – 100%. Jest o co walczyć
- podkreśla doktor Michał.
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. O zdrowie trzeba dbać każdego dnia, ale to też dobry pretekst, by o siebie zadbać. Masz niepokojące objawy? Pędź do lekarza. Nie masz? Zrób badania profilaktyczne. To ci nie zaszkodzi.