Tak rak daje o sobie znać, gdy idziesz spać. Nietypowy objaw to sygnał alarmowy
Nie mamy dobrych wieści, bo fakty mówią same za siebie. Coraz więcej osób choruje na nowotwory i mimo postępu medycyny, nie wszystkie te osoby można uleczyć. Szacuje się, że nawet co druga osoba może doświadczyć w swoim życiu nowotworu. Kluczem do sukcesu jest szybkie rozpoznanie, więc warto znać te wczesne objawy.
Jak "cichy zabójca" daje o sobie znać?
Nowotwory często bywają nazywane „cichymi zabójcami”, ponieważ wiele z nich rozwija się długo w ukryciu, bez charakterystycznych objawów.
To sprawia, że gdy pojawiają się pierwsze symptomy, a pacjent zgłasza się do lekarza, choroba może być już zaawansowana, przez co leczenie bywa trudniejsze i nie zawsze skuteczne.
Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na sygnały, które nasze organizmy wysyłają we wczesnym etapie rozwoju nowotworu.
Objawy nowotworu, które pojawiają się, gdy śpisz
Sen, kiedy nasz organizm odpoczywa, również może być swoistym barometrem naszego stanu zdrowia. Ponadto jakość snu przekłada się też na zdrowie i samopoczucie w dzień.
Wybudzenia nocne, wstawanie, żeby oddać mocz, bezdech senny – to tylko część dolegliwości, które mogą się pojawiać, gdy nasze ciała toczy choroba. Również rozwój nowotworów może rzutować na doznania, jakie towarzyszą porze snu.
Jeśli w nocy pojawiają się nie tylko problemy ze snem, ale też dolegliwości bólowe, które nie są powodowane urazem, to może być jeden z sygnałów, że w organizmie rozwija się nowotwór.
Nocą bardziej boli? To może być rak
Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy wskazała, że nieuzasadniony innymi czynnikami ból jest jednym z najczęstszych objawów raka, które mogą pojawiać się w nocy.
Statystyki wskazują, że ok. 40-70 procent wszystkich pacjentów z różnego typu nowotworami doświadcza bólu, gdy śpią lub próbują zasnąć. Im bardziej zaawansowany rozwój nowotworu, tym silniejsze dolegliwości bólowe. Dlaczego właśnie nocą nasila się ból powodowany nowotworem?
- Kiedy się kładziemy, zmienia się rozkład masy guza i otaczających tkanek, co powoduje ból – wyjaśniła w rozmowie z The Mirror dr Deborah Lee. Innymi słowy: kładąc się, możemy powodować przesunięcie narządów, jak i guzów, które zaczynają uciskać na sąsiednie tkanki.
Nie każdy guz to złośliwy nowotwór, ale tylko wdrożona diagnostyka może to potwierdzić (lub zaprzeczyć). Niepokój powinny budzić bóle, które utrzymują się przez trzy tygodnie lub dłużej. To niejedyny powód dolegliwości bólowych nocą, jeśli chodzi o rozwój nowotworów.
Wzrost guza i hormony uwalniane nocą mogą zwiększać ból
Zgodnie z danymi Mayo Clinic, przyczyną bólu może być też wrastanie nowotworu w otaczające tkanki, ucisk lub niszczenie tkanek, ale też guzy mogą powodować wytwarzanie związków chemicznych, które mogą powodować dolegliwości bólowe.
Co ciekawe, niektóre badania wskazują też, że właśnie nocą nowotwory mogą szybciej rosnąć, co z kolei może też zwiększać dolegliwości bólowe.
Ponadto, nocny rytm uwalniania hormonów może powodować, że właśnie w nocy organizm jest bardziej wrażliwy na ból, którego aż tak nie odczuwa za dnia.
CZYTAJ TEŻ: Większość nowotworów tak się zaczyna. Oto najczęstsze pierwsze objawy raka
Innymi objawami, które występują nocą i mogą być objawem nowotworu, są nocny wzrost ciepłoty ciała oraz nadpotliwość nocą. Jeśli zauważysz nieuzasadniony ból lub któryś z wymienionych symptomów, omów te dolegliwości z lekarzem.