Różowy październik rusza! Start akcji Przymierz się do samobadania

2024-10-03 14:39 Tekst sponsorowany

Już po raz drugi organizatorzy kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” i marka modowa H&M ruszają z akcją „Przymierz się do samobadania”. W przymierzalniach sklepów H&M w całej Polsce umieszczono kody QR do instrukcji samobadania piersi, by zachęcić kobiety do profilaktyki i czujności onkologicznej.

Różowy październik, rak piersi
Autor: Getty Images

Według raportu przygotowanego przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej, opartego na badaniu społecznym przeprowadzonym przez firmę Biostat w marcu br., zbadano, z czym kobiety najczęściej kojarzą badanie piersi. Okazało się, że aż 90,4% respondentek utożsamia je przede wszystkim z mammografią. Ponadto 80,1% ankietowanych łączy to pojęcie z badaniem USG, a 68,5% z badaniem palpacyjnym.

Profilaktyka raka piersi powinna być postrzegana jako proces wieloaspektowy, obejmujący zarówno profilaktykę pierwotną (zdrowy styl życia, dieta), jak i profilaktykę wtórną (samobadanie, badania przesiewowe, profilaktyka przy okazji innych badań – np. wizyty u ginekologa). Zrealizowane we współpracy z Biostatem badanie pokazuje, że choć świadomość profilaktyki raka piersi jest wysoka, istnieje potrzeba dalszego usprawnienia komunikacji oraz organizacji badań, aby zwiększyć faktyczną zgłaszalność i efektywność działania programu przesiewowego wczesnego wykrywania raka piersi.

- zaznacza Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Jak przeprowadzić samobadanie?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane co miesiąc, między 6. a 9. dniem cyklu, najlepiej 3-5 dni po zakończeniu miesiączki. Kobietom w okresie menopauzy zaleca się przeprowadzanie badania tego samego dnia każdego miesiąca. Samobadanie składa się z dwóch etapów: obserwacji piersi oraz badania palpacyjnego w pozycji stojącej lub leżącej.

  1. Po pierwsze – obserwacja. Aby dokładnie obejrzeć piersi, stań przed lustrem przy dobrym oświetleniu. Najpierw przyjrzyj się kształtowi, symetrii oraz wyglądowi skóry i brodawek. Następnie zmieniaj pozycje rąk – zacznij od oparcia ich na biodrach, a potem unieś je nad głowę, aby uzyskać pełniejszy obraz biustu.
  2. Po drugie – badanie palpacyjne w pozycji stojącej. Podczas badania w pozycji stojącej połóż lewą rękę z tyłu głowy, a dłoń oprzyj na karku. Dla ułatwienia podziel pierś na cztery obszary i dokładnie zbadaj każdy z nich. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zacznij od uciskania otoczki brodawki, a następnie wykonuj okrężne ruchy od brodawki na zewnątrz, pokrywając całą powierzchnię piersi. Pamiętaj również o zbadaniu dołu pachowego. W ten sam sposób przeprowadź badanie prawej piersi.
  3. Lub badanie palpacyjne w pozycji leżącej. Połóż się wygodnie, podkładając pod prawy bark zwinięty ręcznik, a lewą rękę umieść za głową. Używając trzech środkowych palców prawej ręki, rozpocznij badanie lewej piersi, delikatnie uciskając otoczkę wokół brodawki. Następnie wykonuj okrężne ruchy od brodawki na zewnątrz, aby objąć całą powierzchnię piersi. Nie zapomnij sprawdzić dołu pachowego. Badanie prawej piersi wykonaj analogicznie.

Jeśli coś Cię zaniepokoi, niezwłocznie zgłoś się do chirurga onkologicznego (konieczne skierowanie), onkologa, ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkowo wykonanie mammografii, USG piersi lub innych badań. Jeśli w Twojej rodzinie występował rak piersi lub jesteś nosicielką mutacji BRCA1 lub BRCA2, wykonuj badania profilaktyczne z częstotliwością uzgodnioną z Twoim lekarzem. Kobiety z mutacjami genów mają dodatkowo możliwość wykonania raz w roku rezonansu magnetycznego, który pokazuje już dwumilimetrowe zmiany. Nie zwlekaj z weryfikacją swojego stanu zdrowia!

– namawia Magdalena Kardynał, prezes Fundacji OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza.

Instruktaż samobadania w formie wideo dostępny jest na stronie akcji: https://wyleczrakapiersi.pl/przymierz-sie-do-samobadania/. Jeśli nie jesteś pewna czy dobrze wykonujesz samobadanie – zweryfikuj to ze swoim ginekologiem

Kampania Wylecz raka piersi HER2+
Autor: materiały prasowe Przymierz się do samobadania | Kampania Wylecz raka piersi HER2+ Link: Przymierz się do samobadania

Ginekolog na wizycie kontrolnej powinien zbadać piersi palpacyjnie. Można go także poprosić o poinstruowanie, jak prawidłowo wykonać takie badanie samodzielnie. Później wystarczy tylko systematyczność, aby poznać swoje ciało i każdego miesiąca upewniać się o swoim zdrowiu lub szybko zareagować. Wykrycie guzka lub innej zmiany nie zawsze oznacza raka, ale każda zmiana powinna być dokładnie zbadana przez specjalistę

– mówi Krystyna Wechmann prezes zarządu Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Samobadanie to nie wszystko – pamiętaj o dodatkowych badaniach!

W profilaktyce raka piersi niezwykle ważne jest kompleksowe podejście, które nie ogranicza się tylko do samobadania. Regularne badania diagnostyczne, takie jak mammografia czy USG, odgrywają kluczową rolę w upewnieniu się o swoim stanie zdrowia.

Samobadanie piersi jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki, ale nie można na nim poprzestać. Niezbędna jest też mammografia. Mammografię zaleca się wykonywać kobietom w wieku 45-74 lat co 2 lata. Aktualnie kobiety w wieku 45-74 lat objęte są bezpłatnym programem profilaktycznym, w ramach którego mogą raz na 2 lata wykonać badanie mammograficzne bezpłatnie i bez skierowania. Warto z tego skorzystać. Z kolei USG piersi należy wykonywać regularnie od 20. roku życia, co 12-24 miesiące. Dla kobiet powyżej 40. roku życia lub z czynnikami ryzyka, USG powinno być wykonywane co 6-12 miesięcy lub zgodnie z zaleceniami lekarza

– mówi Joanna Rokoszewska-Łojko dyrektor zarządzająca i członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll.

„Przymierz się do samobadania” – akcja edukacyjna

W ramach kampanii „Wylecz Raka Piersi HER2+” już po raz drugi wystartowała akcja „Przymierz się do samobadania”, której partnerem ponownie jest marka modowa H&M. Przez cały październik we wszystkich sklepach stacjonarnych H&M w Polsce, w damskich i dziecięcych przymierzalniach, na lustrach widoczne będą naklejki z kodem QR. Po zeskanowaniu kodu przenosi on na stronę internetową kampanii, gdzie dostępne są materiały edukacyjne dotyczące samobadania piersi w formie infografik i filmów wideo.

Jako marka H&M często angażujemy się w ważne społecznie tematy, dzięki temu jesteśmy jeszcze bliżej naszych klientów i klientek na całym świecie. Cieszymy się, że już po raz drugi możemy wesprzeć kampanię Wylecz raka piersi HER2+ i udostępnić nasze damskie i dziecięce przymierzalnie we wszystkich sklepach stacjonarnych H&M w Polsce. Dzięki temu informacje na temat tak ważnej kampanii dotrą do wielu kobiet w różnym wieku. Ponownie zdecydowaliśmy się na promowanie przekazu związanego z samobadaniem piersi wśród użytkowniczek naszego programu lojalnościowego Hello H&M Member. W ten sposób możemy zwiększyć zasięg, potencjalnie docierając do milionów naszych klientek. Zgodnie z hasłem kampanii Przymierz się do samobadania, warto znaleźć czas nie tylko na wybór nowej garderoby, ale przede wszystkim na troskę o siebie

– podkreśla Daria Kaczmarek z Działu Komunikacji H&M.

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi – idealny moment, aby zacząć regularnie dbać o zdrowie swoich piersi. Kompleksowe podejście do profilaktyki raka piersi obejmuje samobadanie oraz inne badania profilaktyczne, takie jak mammografia co dwa lata u kobiet w wieku 45-74, wizyty u ginekologa z badaniem palpacyjnym piersi i w razie potrzeby USG piersi zalecone przez lekarza.

Działania profilaktyczne, takie jak samobadanie piersi czy regularne badania mammograficzne, odgrywają kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Dzięki tym działaniom kobiety mogą lepiej poznać swoje ciało i szybciej reagować na niepokojące zmiany. Nie warto odkładać profilaktyki na później. Dbajmy o swoje zdrowie!

– podsumowuje Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Onkologicznego PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny).

Link do www akcji: https://wyleczrakapiersi.pl/przymierz-sie-do-samobadania/

Link do video z instruktażem samobadania: https://www.youtube.com/watch?v=P9y7xUKLJ10

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+. Od 2023 roku ważnym aspektem kampanii jest także promowanie profilaktyki raka piersi, dlatego zainicjowano akcję „Przymierz się do samobadania”.