Rodzaje raka piersi. Leczenie zależy od rodzaju raka piersi
Rodzaj raka piersi determinuje jego leczenie. Określenie rodzaju raka piersi stanowi ważna wskazówkę do podjęcia decyzji o sposobie leczenia. Nowotwory piersi klasyfikuje się na podstawie miejsca występowania, sposobu przenoszenia się, wrażliwości na hormony oraz ekspresję genów.
Spis treści
- Rak piersi - rodzaje. Miejsce występowania i stadium
- Rodzaje raka piersi - podział ze względu na aktywność receptorów guza
Rodzaj raka piersi określa się już na etapie diagnozy, bo od tego zależy sposób leczenia nowotworu. Zmiany nowotworowe mogą występować w przewodach mlecznych lub w zrazikach czyli komórkach odpowiedzialnych za produkcję mleka. To główne rodzaje raka piersi stanowiące największą liczbę wykrywanych złośliwych guzów piersi.
Zdarzają się jednak i inne, rzadkie odmiany tej choroby. Bardzo ważną informacją jest też określenie czy mamy do czynienia z rakiem przedinwazyjnym (in situ) czy takim, który już zaczął się przemieszczać do innych tkanek (rak inwazyjny). Rak piersi in situ daje większe szanse na wyzdrowienie. W przypadku każdego złośliwego guza piersi powinny być też oznaczone następujące parametry:
- status receptora HER-2
- status receptorów ER (estrogenowych)
- status receptorów PR (progesteronowych)
Wiedza ta pozwala zastosować terapię celowaną - blokującą receptory genu HER-2 lub receptorów hormonów.
Rak piersi - rodzaje. Miejsce występowania i stadium
Pierś zbudowana jest z tkanki gruczołowej, tzw. zrazików, które tworzą płaty. Każdy z płatów ma własny przewód mleczny. Przewody mleczne zbiegają się w brodawce sutkowej. Oprócz tkanki gruczołowej w piersi znajduje się tkanka tłuszczowa, łączna oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Nowotwory powstają głównie w komórkach wyściełających przewody mleczne i w zrazikach.
- Rak wewnątrzzrazikowy - Lobular carcinoma (LC). Może być in situ czyli ograniczony do komórek gruczołowych (LCIS) lub naciekający czyli inwazyjny. Wtedy atakuje tkankę tłuszczową piersi i przenika do układu limfatycznego i krwionośnego. przedostaje się do węzłów chłonnych i dalej do innych organów ciała. Rak zrazikowy piersi to ok. 10-15 proc wszystkich przypadków raka piersi.
- Rak wewnątrzprzewodowy - Ductal carcinoma (DC). Może być także w postaci in situ (DCIS) lub naciekający czyli inwazyjny. Stanowi ok. 80 proc. wszystkich przypadków raka piersi.
- Rak rdzeniasty. Bez względu na miejsce występowania jest wyraźnie odgraniczony od otaczających tkanek, a na brzegach guza występują komórki układu odpornościowego. Jest to rak inwazyjny, ale w jego przypadku jest nieco lepsze rokowanie bo daje mniejsze ryzyko przerzutów niż inne inwazyjne postaci raka piersi. Stanowi ok. 5 proc. przypadków nowotworów piersi.
- Rak koloidowy (śluzowy). Bardzo rzadki, ok. 1 proc. przypadków. Powstaje w komórkach produkujących gęsty śluz. W tym przypadku raka piersi sa bardzo dobre rokowania wyzdrowienia.
- Rak cewkowaty - Carcinoma tubulare. Jest odmianą raka przewodowego inwazyjnego, ale daje lepsze szanse na wyzdrowienie niż zwykły rak przewodowy czy rak zrazikowy. Bardzo rzadka postać raka piersi - ok. 2 proc, wszystkich przypadków.
- Rak zapalny. Obejmuje już także skórę piersi. Pierś jest zaczerwieniona, przypomina fakturą skórkę pomarańczową, z brodawki może sączyć się płyn. Bardzo zaawansowana forma raka, wykrywana w IV stadium, agresywna i daje małe szanse na wyzdrowienie. Postać bardzo rzadka - 1 proc. przypadków.
Rodzaje raka piersi - podział ze względu na aktywność receptorów guza
Dla postawienia dokładnej diagnozy i zaplanowania leczenia bardzo ważne jest zbadanie statusu receptorów znajdujących się na powierzchni guza. Są to białka, które mają zdolność łączenia się z innymi białkami i przekazywania informacji do komórek.
- Rak hormonozależny. Na powierzchni guza są bardzo aktywne receptory ER (estrogenowe) lub/i PR (progesteronowe). Pod wpływem działania hormonów guz się powiększa. W przypadku takiej postaci raka piersi stosuje się celowaną terapię hormonalną, która hamuje aktywność receptorów hormonalnych. Rak hormonozależny to ok. 70 proc. przypadków raka piersi.
- Rak HER-2 dodatni. W tej postaci notuje się na powierzchni guza receptory genu HER-2. Przewodzi on do komórek sygnały do szybszego wzrostu i rozmnażania, co sprawia, że guz rośnie. Leczenie polegające na zablokowaniu tego receptora hamuje rozwój raka.
- Rak potrójnie ujemny. W tej postaci raka piersi na powierzchni guza nie notuje się ani receptorów hormonalnych ani HER-2. Niemożliwa jest więc terapia celowana. Trzeba stosować chemio- i radioterapię. Rak potrójnie ujemny to ok. 10-15 procent przypadków nowotworów piersi.
Porady eksperta