Rak trzustki: czynniki ryzyka rozwoju nowotworu
Ryzyko zachorowania na raka trzustki rośnie z wiekiem, począwszy od piątej dekady życia. Szczyt zachorowań przypada na dekadę dziewiątą. Tak jest u obu płci. Ale nie tylko wiek sprzyja chorobie. Sprawdź, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki.
Spis treści
- Ryzyko raka trzustki a palenie papierosów
- Ryzyko raka trzustki a inne choroby
- Ryzyko raka trzustki a zanieczyszczenie środowiska
- Ryzyko raka trzustki a zła dieta
- Pierwsze objawy raka trzustki
Chociaż wciąż nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny raka trzustki, to ustalono, że jeśli nowotwór ten atakuje mężczyznę, rozwija się głównie w głowie trzustki, a w przypadku kobiet pojawia się w trzonie lub ogonie gruczołu. Poza tym lekarze wyodrębnili kilka grup czynników, które niewątpliwie zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki. Warto je poznać - na niektóre mamy wpływ i możemy ich unikać.
Ryzyko raka trzustki a palenie papierosów
Bezsporne jest natomiast, że wieloletnie palenie tytoniu może doprowadzić do rozwoju guza. Nałogowymi palaczami jest 25 proc. chorych. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozoaminy zawarte w dymie tytoniowym. Po rzuceniu nałogu ryzyko stopniowo maleje. Groźne może się okazać łączenie palenia tytoniu z piciem alkoholu.
Ryzyko raka trzustki a inne choroby
Wśród innych przyczyn wystąpienia raka trzustki wymieniane są niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczone wrzody żołądka, których efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Wymienia się również niektóre choroby genetyczne, jak dziedziczne zapalenie trzustki, zespół Peutza-Jeghersa, czerniak rodzinny, zespół dziedzicznego raka piersi i raka jajnika oraz zespół Lyncha.
Ryzyko raka trzustki a zanieczyszczenie środowiska
Coraz więcej uwagi w badaniach nad przyczynami raka trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Po wieloletnich obserwacjach wykazano już ścisły związek zachorowań z kontaktem z pestycydami, chlorkami metylenu, dwuchlorkiem etylu, chlorohydryny, etylenu i propylenu, beta-naftylamina, benzydyna oraz DDT.
Ryzyko raka trzustki a zła dieta
Coraz częściej nowotwór ten łączy się z otyłością, nadmiernym jedzeniem mięsa, węglowodanów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C i inne antyoksydanty, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w rybach oraz olejach.
Pierwsze objawy raka trzustki
Objawy raka trzustki
Zależą one od wielkości i umiejscowienia guza oraz od stopnia zaawansowania choroby w chwili rozpoznania. Zwykle jednak u chorych pojawia się:
- ból brzucha, który świadczy o umiejscowieniu guza w ogonie lub trzonie trzustki;
- ucisk w brzuchu, którego odczuwanie spowodowane jest rozrastaniem się guza;
- nudności i niekiedy wymioty;
- utrata masy ciała, związana z utratą apetytu, a przez chorego często uzasadniana znalezieniem dobrej diety odchudzającej;
- zażółcenie skóry (żółtaczka), zazwyczaj pojawiające się u osób z guzem zlokalizowanym w głowie trzustki.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł:
Porady eksperta