Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy?
Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie. Rak macicy, czyli dokładniej rak trzonu macicy, dotyka głównie kobiet po 40 roku życia. Rakowi macicy sprzyja nadwaga oraz związany z nią wysoki poziom estrogenów. Sprawdź objawy raka macicy.
Rak macicy, powstający w endometrium czyli błonie wyściełającej ścianki macicy, rozwija się wolno. Ale wcześnie można dostrzec objawy raka macicy. Dlatego jeśli zachowamy czujność i zgłosimy lekarzowi niepokojące symptomy, mamy szansę na wczesne wykrycie i wyleczenie choroby. Rakiem macicy bardziej zagrożone są kobiety po czterdziestce, te które nie rodziły dzieci oraz panie z nadwagą, zwłaszcza w okresie około- i postmenopauzalnym. Tkanka tłuszczowa jest producentem estrogenów, które mogą niekorzystnie stymulować endometrium.
Objawy raka macicy
Następujące sygnały powinny cię zaniepokoić:
- Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych między miesiączkami oraz krwawienia po menopauzie. Trzeba je koniecznie zgłosić lekarzowi. Mogą oznaczać inne problemy: obecność mięśniaków lub polipa w macicy czy endometriozę. Ale są też wczesnym sygnałem raka macicy. Dlatego przyczynę każdego nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych trzeba wyjaśnić.
- Upławy. Zwykle oznaczają banalną infekcję. Ale brązowe upławy, czyli podbarwione krwią mogą sygnalizować zmiany nowotworowe, często łagodne - mięśniaki czy polipy, ale to także złośliwe. Trzeba to sprawdzić.
- Ból podczas stosunku. Bolesne stosunki, zwłaszcza po po menopauzie związane są najczęściej z suchością pochwy. Jeśli jednak po zastosowaniu żeli czy globulek nawilżających ból nadal się utrzymuje - warto skonsultować to z ginekologiem.
- Bóle w dole brzucha. Mogą mieć wiele przyczyn, ale jeśli się powtarzają lub utrzymują też trzeba takie dolegliwości zgłosić lekarzowi. Może to bowiem być objaw powiększonej macicy naciskającej na okoliczne organy.
- Osłabienie i spadek wagi mimo, że nie prowadzimy kuracji odchudzającej bądź nie zaczęłyśmy się intensywniej ruszać. Utrata wagi z niewiadomych powodów często jest objawem nowotworu.
Jak zapobiegać rakowi macicy
W przypadku tej choroby, jak i innych nowotworów, bardzo ważne są regularne badania profilaktyczne. Dlatego kobiety po menopauzie powinny odwiedzać ginekologa tak samo często jak w innych okresach życia czyli przynajmniej raz na rok. Raz w roku wykonywać także przezpochwowe badanie USG. Warto też nie dopuszczać do nadwagi, bowiem nadmiar tkanki tłuszczowej oznacza też nadmiar estrogenów stymulujących endometrium.
Porady eksperta