Rak skóry nie dotyczy tylko skóry. 5 zaskakujących miejsc, w których może się pojawić
Rak skóry to choroba, która rozwija się na skutek niewłaściwego rozrostu komórek w głębokiej warstwie naskórka. Wbrew pozorom, choroba nie dotyczy tylko skóry, ale może pojawić się w innych miejscach ciała, m.in. w uszach. Co trzeba wiedzieć o raku skóry i jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?
Rak skóry to choroba, którą kojarzymy z nadmierną ekspozycją skóry na słońce. Nowotwór skóry częściej występuje u osób z jasną karnacją, które doświadczyły poparzeń słonecznych lub które są obciążone genetycznie chorobami onkologicznymi. Rak ten nie zawsze występuje jednak tylko na skórze i nie zawsze musi oznaczać czerniaka. Choroba może się rozprzestrzenić na inne partie ciała, dlatego osoby o jasnej karnacji powinny unikać promieni słonecznych, zawsze pamiętać o nałożeniu kremu z wysokim filtrem, a także regularnie uczęszczać na kontrole dermatologiczne.
Rak skóry nie dotyczy tylko skóry
Rak skóry pojawia się na skutek nieprawidłowego rozrostu komórek w głębokiej warstwie naskórka. Najczęściej występującym nowotworem tego rodzaju jest nie czerniak, a rak podstawnokomórkowy, który objawia się wykwitem w postaci guzka otoczonego bardzo charakterystycznym perełkowatym wałem. Jest to rak w pełni wyleczalny, jeśli zmiana zostanie szybko usunięta. Zwykle nie daje on przerzutów.
Zdecydowanie groźniejszym rodzajem nowotworu jest czerniak, który klasyfikowany jest jako nowotwór złośliwy melanocytów i on już może dawać przerzuty. Tego rodzaju nowotwór nie musi rozwijać się tylko na skórze, może występować w miejscu, którego nie oglądamy regularnie. Specjaliści zwracają uwagę, że rak ten może rozwijać się w nietypowych miejscach na ciele.
5 zaskakujących miejsc, w których może pojawić się choroba
Rak skóry może rozwinąć się również:
- W odbycie — mimo że w czasie kąpieli słonecznych rzadko kiedy opalamy tę część ciała, rak skóry może rozwinąć się w odbycie. Choroba jest najczęściej zostaje zdiagnozowana w późnym stadium, co utrudnia leczenie i zmniejsza szanse pacjenta. Czerniak błony śluzowej odbytu częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, a eksperci podejrzewają, że jego występowanie może być związane nie tyle z ekspozycją na słońce, co z paleniem tytoniu
- Pod kciukiem — czerniak podpaznokciowy stanowi około 1 procenta wszystkich diagnozowanych czerniaków w Stanach Zjednoczonych. Pojawia się jako czarne lub brązowe przebarwienie, któremu może towarzyszyć obrzęk. Ten rodzaj czerniaka może wystąpić również pod palcem u dużej stopy
- W uchu — nowotwór skóry może pojawić się również w uszach. Najczęściej objawia się jako małe, białe guzki, czerwone plamy lub zmiany w kolorze brązowym lub czarnym. Choroba może powodować również ból uszu lub wpływać na słuch. Najczęstszą przyczyną jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce i niezabezpieczanie jej kremem z filtrem
- W oku — nowotwór skóry, który pojawia się w oczach, zdarza się niezwykle rzadko, ale jest możliwy. Zwykle choroba rozprzestrzenia się z innego obszaru i nieleczona może nawet doprowadzić do ślepoty
- Pod językiem — rak dna jamy ustnej to nowotwór skóry, który rozwija się pod językiem. Jego przyczyną może być żucie tytoniu lub nadmierne spożywanie alkoholu. Rak ten jest najczęściej łatwy do zdiagnozowany i do usunięcia, ma też dobre rokowania.
Przebywając na słońcu, zwłaszcza w godzinach 10-15, należy zawsze pamiętać o wysokiej ochronie słonecznej. Nakładanie kremów z filtrem to jedyna skuteczna ochrona przed nowotworem skóry.
Czytaj: Jak wygląda rak skóry? Przykładowe zdjęcia