Rak piersi w wyniku rozrostu komórek przewodu mlecznego
Atypowa hiperplazja przewodowa, w skrócie ADH to inaczej nadmierny rozrost komórek przewodu mlecznego. ADH traktowane jest jako zmiana łagodna, która może jednak wskazywać na podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi.
Zdania na temat atypowej hiperplazji przewodowej są podzielone. Niektórzy lekarze uważają, iż obecność w obrębie gruczołu piersiowego ognisk atypowej hiperplazji przewodowej wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. Co prawda ADH nie zawsze przechodzi w raka inwazyjnego, jednak niektórzy specjaliści są zdania, iż kiedy niezmienione komórki przewodowe zaczynają wykazywać atypową hiperplazję, to w toku nakładania się na siebie dalszych zaburzeń genetycznych, może dojść do rozwoju raka. Niektórzy są zdania, iż atypowa hiperplazja zwiększa ryzyko rozwoju inwazyjnego raka piersi o około 3 do 5 razy.
Atypowa hiperplazja przewodowa (adh) - rozpoznanie
Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w atypowej hiperplazji przewodowej jest zagadnieniem kontrowersyjnym. Generalnie jednak pacjentkom, u których w materiale z biopsji mammotomicznej stwierdzono obecność hiperplazji atypowej, zaleca się wykonanie otwartej biopsji chirurgicznej. Pacjentki takie powinny zostać dokładnie poinformowane o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór złośliwy piersi i powinny regularnie zgłaszać się na obserwacje do specjalistycznych ośrodków leczenia chorób piersi.
Atypowa hiperplazja przewodowa (adh) - leczenie
Atypowa hiperplazja przewodowa nie wymaga konkretnego leczenia, niemniej jednak, ze względu na podwyższone ryzyko zachorowania na raka sutka zaleca się regularną kontrolę piersi.
Atypowa hiperplazja przewodowa (adh) - profilaktyka
Najważniejsza jest samokontrola piersi. Każda kobieta raz w miesiącu w tym samym czasie cyklu miesięcznego powinna dokładnie badać piersi i każdą niepokojącą zmianę zgłosić swojemu ginekologowi. Po 40. roku życia należy regularnie robić USG piersi, które pozwala na rozróżnienie zmiany torbielowatej od litej, nasuwającej podejrzenie nowotworu. Badaniem umożliwiającym rozpoznanie zmiany złośliwej jest mammografia. Obecność komórek nowotworowych potwierdza badanie cytologiczne (biopsja cienkoigłowa lub badanie wycieku z brodawki) oraz badanie histopatologiczne, podczas którego można m.in. zdiagnozować atypową hiperplazję przewodową.