Rak nerki: leczenie. Lek na raka nerki - pazopanib - jest już refundowany
Rak nerki jest zwykle późno rozpoznawany, a przez to trudny do leczenia. Od 1 marca na liście leków refundowanych znalazł się nowy lek, stosowany w terapii raka nerki, zawierający pazopanib. Prof. dr. hab. n. med. Cezary Szczylik tłumaczy, jakie znaczenie ma nowy lek na raka nerki dla pacjentów.
Do tej pory leczenie raka nerki w Polsce opierało się na tylko jednym leku, zawierającym sunitynib, który jest skuteczny, ale nie u wszystkich pacjentów mógł być stosowany. Nowy lek na raka nerki, zawierający pazopanib, ma inny profil toksyczności. Jest to oferta dla wielu pacjentów, którzy oprócz rozsianego raka nerki mają dwie lub trzy choroby współwystępujące (np. choroby układu krążenia, układu krwiotwórczego). Lek zawierający pazopanib został objęty refundacją zgodnie z obowiązującym od 1 marca 2013 r. Obwieszczeniem Ministra Zdrowia, w ramach programu lekowego „Leczenie raka nerki”.
Leczenie raka nerki w Polsce
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Cezarym Szczylikiem, Kierownikiem Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Prezydentem Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej, Członkiem Zarządu i Rady Programowej Stowarzyszenia Polska Grupa Raka Nerki.
- Co dla pacjentów z rakiem nerki oznacza objęcie refundacją leku z pazopanibem?
To bardzo dobra wiadomość dla chorych z rozsianym nowotworem nerki. Do tej pory w pierwszej linii leczenia mieliśmy tylko jeden efektywny lek zawierający sunitynib. Nowy lek z pazopanibem ma inny profil toksyczności, korzystniejszy dla wielu pacjentów, którzy oprócz rozsianego raka nerki mają dwie lub trzy choroby współwystępujące (np. choroby układu krążenia, układu krwiotwórczego). Z punktu widzenia chorego, refundacja pazopanibu oznacza możliwość leczenia lekiem o innym profilu bezpieczeństwa, a jednocześnie efektywności porównywalnej do sunitynibu – jedynego leku, jaki do tej pory był na naszym rynku.
- Pacjent może zatem liczyć na lepszy dobór terapii. Czy przekłada się to na jakość życia w chorobie?
Nowy lek ma ogromny wpływ na jakość życia chorych. Wskazują na to wykonane niedawno badania porównawcze obu leków. Aż 70 proc. pacjentów wskazało, że chciałoby być leczonych pazopanibem. Dla lekarzy jest to oczywiście ważna sugestia. Nie możemy jednak kierować się wyłącznie oczekiwaniami pacjenta co do preferowanego sposobu leczenia, bo postawilibyśmy medycynę na głowie. O tym, czy chory powinien być leczony pazopanibem czy sunitynibem decyduje lekarz, mając na uwadze dobro konkretnego chorego. Można stosować obydwa leki, w zależności od tego, z jakimi obciążeniami ten konkretny chory do nas trafia.
- Co oznacza refundacja nowego leku dla lekarzy?
Lekarz ma teraz możliwość rozszerzenia panelu terapeutycznego leków, które mogą być stosowane w tym rozpoznaniu, a co za tym idzie – możliwość indywidualizacji procesu leczenia i osiągnięcia lepszych efektów terapeutycznych.
- Program leczenia raka nerki w Polsce rozwija się dynamicznie. Jakie są dalsze plany dotyczące leczenia pacjentów z tym rozpoznaniem?
Na świecie pojawiły się nowe badania (tzw. fazy trzeciej, a więc na najwyższym poziomie dowodowości), które wskazują, że po takich lekach jak sunitynib czy pazopanib należy zastosować któryś z nowych leków tej samej grupy (tzw. inhibitorów kinaz). Powinniśmy zatem używać już trzech, a nie dwóch linii leczenia. Dzięki temu można będzie nawet podwoić czasy życia naszych chorych. Polska Grupa Raka Nerki przygotowuje już odpowiedni dokument w tej sprawie.
Porady eksperta