Rak macicy: operacja inwazyjnego raka endometrium
Rak macicy czyli rak endometrium to nowotwór złośliwy hormonozależny. Diagnoza: rak macicy, nie zawsze oznacza, że konieczne jest wycięcie macicy. Kiedy czeka cię operacja inwazyjnego raka endometrium, a kiedy stosuje się inną metodę leczenia tego nowotworu złośliwego?
Rak macicy (inaczej rak endometrium) powstaje z atypowych komórek endometrium, które mają zdolność do transformacji w komórki nowotworowe. Dlatego też rozpoznanie rozrostu endometrium z atypią jest wskazaniem do podjęcia wczesnego leczenia operacyjnego, które polega na usunięciu macicy z przydatkami.
Rak macicy: kiedy można zrezygnować z operacji?
Rak macicy jest czwartym pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym występującym u kobiet w wieku 55-70 lat. Jedynie 10-15 procent zachorowań na raka endometrium dotyczy kobiet przed menopauzą. To właśnie w ich przypadku, jeśli planują zajście w ciążę, można odstąpić od operacji i zastosować terapię hormonalną. Jednak decyzja o rezygnacji z operacji jest na tyle ryzykowna, że wymaga głębokiego zastanowienia.
Rak macicy: operacja czy inna metoda leczenia?
Wybór metody leczenia raka endometrium jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju nowotworu: typ 1 – występujący częściej rak endometrioidalny, płaskonabłonkowy lub śluzowy, związany z ekspozycją na estrogeny lub typ 2 – rzadszy, ale gorzej rokujący, rak surowiczy lub jasnokomórkowy, o nieznanym pochodzeniu, stopnia zaawansowania nowotworu, stopnia zróżnicowania komórek nowotworowych (G1-G3) oraz wieku i obciążeń pacjentki.
- Gdy rak macicy ma niski stopień zaawansowania (st. I i II wg FIGO), czyli jego naciekanie ograniczone jest do mięśniówki macicy i szyjki macicy, leczeniem z wyboru jest całkowite wycięcie macicy z przydatkami.
- W przypadkach głębokiego naciekania mięśniówki macicy lub niskiego zróżnicowania komórek (G3), w trakcie operacji usuwa się również okoliczne węzły chłonne oraz stosuje uzupełniającą radioterapię.
- Niekiedy przed operacją stosuje się miejscową radioterapię przedoperacyjną, by zmniejszyć masę guza i ułatwić wykonanie radykalnej operacji. Gdy nowotwór macicy nacieka całą macicę i penetruje głębiej do innych tkanek lub gdy występują odległe przerzuty, zawsze stosuje się leczenie skojarzone, łącząc operację z chemioterapią, radioterapią i hormonoterapią.
Porady eksperta