Rak jelita grubego: diagnostyka. Jakie badania wykrywają raka jelita grubego?
2014-09-11
9:05
Rak jelita grubego jest niebezpieczny, bo może przez długi czas ukrywać się, a objawy pojawiają się dopiero, gdy choroba osiąga bardziej zaawansowaną fazę. Są jednak objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój i są badania, które wykrywają raka jelita grubego nawet we wczesnej fazie.
Spis treści
- Rak jelita grubego - objawy czyli co powinno cię zaniepokoić
- Rak jelita grubego: badania diagnostyczne
Rak jelita grubego, wcześnie zdiagnozowany, daje dużą szansę wyleczenia. Dlatego tak ważne jest informowanie lekarza o niepokojących objawach, by mógł skierować pacjenta na badania wykrywające raka jelita grubego.
Rak jelita grubego - objawy czyli co powinno cię zaniepokoić
- obecność krwi w stolcu, czyli pozytywny wynik testu na krew utajoną
- krwawienie z odbytu
- nagła i niedająca się wytłumaczyć zmiana rytmu wypróżnień (np. nagłe wystąpienie biegunek z równoczesnym odchodzeniem gazów)
- zaparcia spowodowane zwężeniem jelita (w przypadku zaawansowanego raka tkanka nowotworowa może nawet prowadzić do niedrożności jelita)
- zmiana kształtu stolca
- anemia, osłabienie sprawności, chudnięcie, zwiększona podatność na zmęczenie, gorączka
- bóle w dolnej części brzucha, nudności, wymioty, trudności w przełykaniu.
Przeczytaj także:
Rak jelita grubego: badania diagnostyczne
- test na krew utajoną możesz wykonać samodzielnie w domu (kupisz go w każdej aptece), a jego pozytywny wynik skonsultować z lekarzem
- badanie palcem per rectum (przez odbytnicę) to jedna z podstawowych metod diagnostycznych - lekarz palpacyjnie bada stan ścian jelita; badanie per rectum powinno być postępowaniem rutynowym podczas każdego badania ogólnolekarskiego u osób po 45. roku życia
- kolonoskopia - lekarz za pomocą endoskopu może obejrzeć jelito grube na całej jego długości, może też pobrać próbkę tkanki do badania oraz usunąć widoczny gruczolak; po 50. roku życia możesz wykonać to badanie bez skierowania (wystarczy, że wypełnisz ankietę i z nią udasz się do odpowiedniej pracowni)
- wlew kontrastowy polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych jelita grubego po dojelitowym podaniu (przez odbyt) płynnego kontrastu i powietrza (badanie to pozwala na obejrzenie całego jelita grubego)
- znacznie rzadziej przeprowadza się anoskopię, czyli badanie odbytu i końca odbytnicy, oraz rektoskopię (badanie odbytnicy).
Porady eksperta