Rak jelita grubego coraz częstszy u młodych. Naukowcy obwiniają wirusy i bakterie
Liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi nieustannie rośnie, co budzi poważne zaniepokojenie wśród specjalistów. Z najnowszych badań wynika, że przyczyną tego zjawiska mogą być infekcje. Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne ostrzega, że rocznie około 1,4 miliona nowych przypadków raka może być związanych z wirusami.
Rola zdrowych nawyków w zapobieganiu nowotworom
Choć zdrowe nawyki żywieniowe oraz regularna aktywność fizyczna są promowane jako kluczowe metody profilaktyki nowotworowej, zagrożenia związane z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi wciąż pozostają w cieniu zainteresowania.
Tymczasem nowotwory, takie jak rak jelita grubego, szyjki macicy, wątroby oraz chłoniak Hodgkina mogą być spowodowane przez wirusy, które osłabiają układ odpornościowy organizmu, co stwarza korzystne warunki dla rozwoju komórek rakowych. Eksperci wskazują, że infekcje mogą nie tylko inicjować proces nowotworowy, ale również przyczyniać się do jego progresji.
Wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi
Niepokojący wzrost przypadków raka jelita grubego wśród młodych osób, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, staje się coraz bardziej widoczny. W grupie wiekowej 25-49 lat odnotowano 22 proc. przyrost zachorowań od lat 90. Według brytyjskich lekarzy, za tę sytuację może odpowiadać szczep E. coli, który produkuje toksyny uszkadzające komórki jelitowe i prowokuje ich zezłośliwienie.
Ich badania wykazały, że dieta wysokotłuszczowa i wysokocukrowa zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, zwłaszcza w kontekście zakażeń bakterią E. coli.
Niektóre rodzaje nowotworów mogą być spowodowane np. przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną raka szyjki macicy. Zachorowalność na HPV spada w ostatnich latach, co jest efektem profilaktycznych programów szczepień dla dzieci i nastolatków, również w Polsce. Istnieje nadzieja, że dzięki temu rak szyjki macicy może zostać wyeliminowany w ciągu następnej dekady.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz wirus Epsteina-Barr (EBV) także mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, w tym raka wątroby i chłoniaka Hodgkina. Brytyjscy naukowcy podkreślają jednak, że infekcja nie u każdej osoby przyczyni się do rozwoju śmiertelnej choroby.