Rak jelita grubego atakuje coraz młodsze osoby. Te objawy to czerwone flagi
Amerykańscy naukowcy odkryli cztery wczesne objawy raka jelita grubego, które mogą wystąpić nawet dwa lata przed postawieniem diagnozy. Badacze zauważają, że te symptomy często są ignorowane przez pacjentów, choć powinny stanowić "sygnał ostrzegawczy". Wyniki badań opublikowano 4 maja 2023 .
W nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Washington University School of Medicine (WUSM), przeanalizowano pierwsze objawy wskazujące na rozwijający się rak jelita grubego u osób młodych i w średnim wieku. Na podstawie analizy przypadków ponad 5 tysięcy pacjentów poniżej 50. roku życia udało się zidentyfikować cztery wczesne objawy tego nowotworu. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
Odkryto cztery wczesne symptomy raka jelita grubego. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Zdaniem badaczy wczesne objawy raka jelita grubego to: ból brzucha, krwawienie z odbytu, przewlekła biegunka oraz anemia. Wszyscy uczestnicy badania doświadczyli co najmniej jednego z tych symptomów nawet dwa lata przed otrzymaniem diagnozy od lekarza. Naukowcy oszacowali również, że ryzyko wystąpienia raka jelita grubego prawie się podwajało, jeśli pacjent odczuwał przynajmniej jeden z tych objawów. Przy dwóch objawach ryzyko wzrastało 3,5-krotnie, a przy trzech lub wszystkich czterech objawach - 6,5-krotnie.
Biegunka czy ból brzucha nie zawsze są normalnymi objawami
Naukowcy zaznaczyli, że choć biegunka czy ból brzucha mogą być normalnymi objawami, które czasami występują u wielu osób, jeśli utrzymują się dłużej niż tydzień i nie mają żadnej uzasadnionej przyczyny, powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.
Współautorka badania, dr Cassandra Fritz, zwróciła uwagę, że pacjenci często bagatelizują takie objawy. - Powtarzam pacjentom, że jeśli biegunka ustępuje szybko, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Ale jeśli widzisz, że trwa to przez tygodnie lub miesiąc, to może być coś, o czym trzeba porozmawiać z lekarzem - powiedziała. Według niej objawy te "powinny być sygnałem ostrzegawczym".
Chorują coraz młodsze osoby. Lekarze biją na alarm
Młodym ludziom i ich lekarzom, wysyłamy jasny komunikat, że młodzi ludzie muszą być świadomi tych objawów - zaznaczył współautor badania prof. Yin Cao. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ang. American Cancer Society - ACS) w USA odsetek zachorowań wśród osób młodszych niż 55 lat wzrósł z 11 proc. w 1995 roku do 20 proc. w 2019 roku.
Według NBC News, w Stanach kolonoskopia jest zalecana dopiero od 45. roku życia, co oznacza, że wiele osób może doświadczać objawów nowotworu na długo przed diagnozą. W Polsce osoby między 50. a 65. rokiem życia mogą zgłaszać się na kolonoskopię bez skierowania. Osoby z grupy wiekowej 40-49 również mogą się zgłosić, jeśli miały w rodzinie osobę chorą na nowotwór.
Lekarze przypominają, że w znacznej liczbie przypadków diagnoza raka jelita grubego następuje dopiero wtedy, gdy choroba zdążyła się już poważnie rozwinąć. Wczesne wykrycie raka jelita grubego jest kluczowe dla walki z chorobą i daje pacjentom lepsze rokowania, zanim nowotwór rozprzestrzeni się na inne narządy.