Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

2017-06-26 15:29

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często są lekceważone, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy. Niespecyficzne objawy zmniejszają szanse na wczesne wykrycie raka, a tym samym na jego wyleczenie. Sprawdź, jakie są objawy raka górnej, środkowej i dolnej części gardła.

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?
Autor: Photos.com Rak gardła  to choroba, którą zwykle rozpoznaje się w zaawansowanym stadium rozwoju .  Wszystko dlatego, że jej  objawy przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często są lekceważone.

Spis treści

  1. Rak jamy nosowo-gardłowej (gardła górnego) - objawy
  2. Rak ustnej części gardła (gardła środkowego) - objawy
  3. Rak krtaniowej części gardła (gardła dolnego) - objawy

Objawy raka gardła nie są specyficzne i zwykle przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych. Z tego powodu do właściwej diagnozy raka gardła dochodzi już w zaawansowanym stadium rozwoju choroby, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie.

Rak jamy nosowo-gardłowej (gardła górnego) - objawy

Rak jamy nosowo-gardłowej rozwija się w części gardła tuż za nosem. W wyniku zajęcia przez nowotwór złośliwy bocznej ściany części nosowej gardła pojawia się charakterystyczny zespół objawów:

Rak ustnej części gardła (gardła środkowego) - objawy

Zmiany nowotworowe mogą być zlokalizowane na podstawie języka (1/3 tylną języka), migdałkach, łukach podniebiennych, podniebieniu miękkim lub tylnej ścianie gardła:

  • najpierw pojawia się guz w kolorze otaczającej go tkanki, który z czasem może stać się twardy i ruchomy lub zmienić się w owrzodzenie
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • z czasem trudności w mówieniu i oddychaniu

Rak krtaniowej części gardła (gardła dolnego) - objawy

Zmiany nowotworowe pojawiają się między częścią ustną gardła a górną częścią przełyku.

  • rak głośni obejmuje struny głosowe, co objawia się głównie chrypką, która, mimo leczenia, utrzymuje się ponad 2 tygodnie. Ponadto pojawiają się uczucie duszności i utrudnione połykanie, a także ból przy połykaniu, który jest wynikiem nacieku guza na nerwy czuciowe
  • rak nadgłośni obejmuje górną części krtani. Wówczas pojawiają się trudności i ból przy połykaniu. Jednak najbardziej charakterystyczne jest uczucie, że coś utknęło w gardle. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się przewlekający się kaszel, chrypka, duszność, która jest wynikiem powiększania się rozmiaru guza i zwężenia światła krtani. Ponadto zauważalna jest wyraźna utrata masy ciała
  • rak podgłośni jest zlokalizowany poniżej strun głosowych, co objawia się bólem gardła, dusznością i chrypką. Ten rodzaj raka dolnej części gardła diagnozuje się najrzadziej.
Ważne

O szybkim rozwoju choroby i przerzutach mogą świadczyć powiększone węzły chłonne na szyi. Charakterystyczna jest także obecność guza na szyi.