Polacy mają słabość do tego napoju. Jego picie prowadzi do 7 rodzajów nowotworów
Napój, który pijemy stosunkowo regularnie, może wiązać się z poważnym ryzykiem dla zdrowia. Choć nie wszyscy są tego świadomi, badania pokazują, że jego nadmierne spożywanie może prowadzić do rozwoju aż 7 różnych rodzajów nowotworów. Jaki napój jest tak niebezpieczny?
7 rodzajów nowotworów
Alkohol to nieodłączny element wielu świąt i spotkań towarzyskich w Polsce. Jednak spożywanie wina, piwa, napojów musujących, jak i mocniejszych trunków zwiększa ryzyko zachorowania na siedem różnych rodzajów raka.
Badania wskazują, że im więcej alkoholu pijesz, tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że zachorujesz. Picie jednego drinka dziennie lub sporadyczne upijanie się może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.
Zgodnie z danymi Cancer Research, alkohol jest odpowiedzialny za szkodliwe zmiany w organizmie, bez względu na jego rodzaj. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała go do grupy 1 substancji rakotwórczych, co oznacza najwyższy poziom ryzyka.
Rak piersi
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na całym świecie, a picie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka. Jest to spowodowane tym, że napoje wyskokowe zwiększają stężenie hormonów, takich jak estrogen w organizmie.
Tym samym wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworów zależnych od hormonów. Według Cancer Research UK aż 1 na 10 przypadków jest wynikiem picia alkoholu, co oznacza około 4400 przypadków rocznie.
Rak jamy ustnej i gardła
Alkohol nie jest obojętny dla tkanek jamy ustnej, gardła, przełyku i żołądka. Częste sięganie po ten napój powoduje rozwój stanu zapalnego, a także przyczynia się do uszkodzenia tkanek i wzmożonej rotacji komórek.
Te negatywne efekty wzmacnia dodatkowo palenie papierosów. Alkohol sprawia, że komórki jamy ustnej i gardła łatwiej wchłaniają substancje rakotwórcze z dymu. Zmienia się też sposób rozkładu substancji chemicznych, stają się one jeszcze bardziej toksyczne.
Rak wątroby
Badania wskazują, że częste picie alkoholu powoduje dwukrotny wzrost ryzyka rozwoju dwóch typów raka wątroby. Napoje wyskokowe są odpowiedzialne za przewlekłe uszkodzenie komórek narządu oraz powstanie silnego stanu zapalnego.
Wówczas proces regeneracji nie przebiega prawidłowo, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji nowotworowych i rozwoju alkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, alkoholowego zapalenia lub marskości tego narządu.
Choroba wątroby związana z alkoholem jest główną przyczyną konieczności przeszczepu
- mówiła dr Alёna A. Balasanova, dyrektor ds. edukacji w zakresie psychiatrii uzależnień University of Nebraska Medical Center w Omaha.
Rak jelita grubego
Według organizacji Bowel Cancer UK alkohol działa destrukcyjnie na komórki znajdujące się we wnętrzu jelita, co przyczynia się do rozwoju raka.
Okazuje się, że osoby, które wypijają 3-4 drinki dziennie mają 1,5 raza większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór w porównaniu do ludzi, którzy nie piją. Każde dwie jednostki alkoholu dziennie zwiększają ryzyko aż o 9 proc.
Chociaż jest dobrze znane, że alkohol może powodować raka, fakt ten nadal nie jest powszechnie znany opinii publicznej w większości krajów. Potrzebujemy informacji zdrowotnych związanych z rakiem na etykietach napojów alkoholowych, idąc za przykładem produktów tytoniowych; potrzebujemy upoważnionych i przeszkolonych pracowników służby zdrowia, którzy czuliby się komfortowo, informując swoich pacjentów o ryzyku związanym z alkoholem i rakiem
- wymieniała dr Carina Ferreira-Borges, pełniąca obowiązki regionalnego doradcy ds. alkoholu i narkotyków w Biurze Regionalnym WHO dla Europy.
Jak alkohol wpływ na organizm?
Alkohol ma działanie kancerogenne, co oznacza, że jego spożywanie może prowadzić do rozwoju nowotworów, ale skutki picia nie kończą się tylko na ryzyku raka.
W pierwszej kolejności alkohol wpływa na wątrobę, gdzie jest metabolizowany. Nadużywanie takich napojów prowadzi do wystąpienia marskości lub zapalenia tego narządu, a także uszkodzenia układu pokarmowego.
Alkohol ma również negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Regularne picie, zwłaszcza w dużych ilościach, powoduje wzrost ciśnienia krwi i tym samym zwiększenie ryzyka zawałów serca i udarów mózgu.
Dodatkowo trunki zaburzają równowagę lipidową, prowadząc do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu (LDL), co przyczynia się do rozwoju miażdżycy.
Picie wpływa również na sen, jego jakość i długość, powoduje przewlekłe zmęczenie i problemy zdrowotne wynikające z braku regeneracji organizmu.
Istnieje również wpływ na zdrowie psychiczne, który może prowadzić do lęku, depresji, a czasem nawet samobójstwa
- wyjaśniała dr Balasanova.
Ekspertka zauważyła jednocześnie, że około połowa ludzi umiera w wyniku samobójstwa, będąc pod wpływem alkoholu.
Może również pogorszyć twoje zaburzenia psychiczne, jeśli doświadczasz lęku lub depresji lub nawet zespołu stresu pourazowego (PTSD)
- powiedziała dr Avani K. Patel, rezydentka psychiatrii w University of Mississippi Medical Center w Jackson.
Alkohol wpływa na układ odpornościowy, osłabiając go i zwiększając podatność na infekcje. Zmniejsza zdolności organizmu do zwalczania wirusów, bakterii i innych patogenów, co może prowadzić do rozwoju chorób przewlekłych.
Warto także wspomnieć, że nadmierne picie zwiększa ryzyko wypadków i urazów. Alkohol obniża bowiem zdolności motoryczne, koordynację ruchową oraz umiejętność racjonalnego oceniania sytuacji.