"Pierwszy nowotwór, który zostanie wyeliminowany"? Diagnozę słyszy tysiące kobiet

2024-11-21 10:26

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W 2022 roku 350 tysięcy kobiet zmarło z powodu raka szyjki macicy. U 660 tysięcy natomiast ta choroba została zdiagnozowana. A ten nowotwór da się leczyć i można mu zapobiegać.

Dyrektor WHO o raku szyjki macicy. Czy da się go wyeliminować?
Autor: fot. Getty Images Dyrektor WHO o raku szyjki macicy. Czy da się go wyeliminować?

Światowi przywódcy już niedługo pojawią się w Rio de Janeiro w Brazylii na szczycie G20. Wielu orędowników na całym świecie dołącza do Światowej Organizacji Zdrowia, by mobilizować wysiłki w światowym "Dniu Akcji na rzecz Eliminacji Raka Szyjki Macicy".

Wyeliminowanie raka szyjki macicy. 194 kraje postanowiły

Niektóre kraje wypuszczają kampanie mające na celu zapewnienie szczepień i badań przesiewowych na obecność wirusa HPV, wprowadzają nowe polityki zdrowotne, by dostosować się do pierwszej na świecie próby wyeliminowania raka i podnoszą świadomości społecznościach.

Około 4 lata temu 194 kraje postanowiły bowiem wyeliminować tę chorobę, a WHO uruchomiło działającą ogólnoświatową strategię. Od tego czasu przynajmniej 144 kraje wprowadziły szczepionkę przeciwko HPV. Przeszło 60 krajów uwzględniło natomiast testy HPV w swoich programach badań przesiewowych szyjki macicy.

W 83 krajach uwzględniane są usługi opieki chirurgicznej w przypadku raka szyjki macicy w pakietach świadczeń zdrowotnych.

Dzięki tym narzędziom rak szyjki macicy może nie tylko zostać zatrzymany; może stać się pierwszym nowotworem, który zostanie wyeliminowany

- powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Rak szyjki macicy

Działania na rzecz walki z rakiem szyjki macicy. Wczesne wykrycie jest ważne

Dyrektor WHO podkreślił, że choć widać już postępy, wciąż borykamy się z ogromnymi nierównościami. Kobiety w krajach o niskich dochodach niestety ponoszą większość ciężaru. 

Tylko dzięki silnemu przywództwu i stałym inwestycjom możemy osiągnąć nasz wspólny cel, jakim jest sprawiedliwy dostęp dla społeczności najbardziej potrzebujących

- podkreślił.

WHO wprowadza nowe wytyczne dotyczące produktów docelowych dla testów na HPV. Już w maju 2018 roku Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia ogłosił globalne wezwanie do działania na rzecz wyeliminowania raka szyjki macicy. 

Co warto podkreślić, skuteczne podejście do profilaktyki pierwotnej, jak szczepienie przeciwko HPV, i wtórnej, jak badanie przesiewowe i leczenie zmian przedrakowych, może skutecznie zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy.

W szczególności, że po zdiagnozowaniu, ten nowotwór jest jednym z najbardziej skutecznie uleczalnych form raka. Musi jednak zostać wcześnie wykryty i być skutecznie leczony. Późno zdiagnozowany nowotwór można kontrolować natomiast za pomocą opieki paliatywnej i odpowiedniego leczenia.

Zobacz także: 5 faktów o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV)