Pierwsze objawy raka jelita grubego. Jakich objawów nie należy bagatelizować?
Pierwsze objawy raka jelita grubego nie są charakterystyczne i łatwo je pomylić z objawami innych chorób układu pokarmowego. Zdarza się również, że objawy raka grubego pojawiają się dopiero, gdy choroba nowotworowa jest już zaawansowana. Jak rozpoznać pierwsze objawy raka jelita grubego? Kiedy takie objawy jak biegunka, wzdęcia czy krwawienie z odbytu powinny niepokoić? Na jakie jeszcze dolegliwości trzeba zwrócić baczną uwagę?
Pierwsze objawy raka jelita grubego często mylone są z symptomami innych dolegliwości - zatruciem pokarmowym, hemoroidami, alergiami pokarmowymi. Niektórzy chorzy składają je również na karb życia w ciągłym stresie. Objawy raka jelita grubego nie są bowiem charakterystyczne, przez wiele lat nie są również specjalnie dokuczliwe, nowotwór ten rozwija się bowiem bardzo powoli.
Dlatego wiele osób lekceważy pierwsze objawy raka jelita grubego. Tymczasem, jak wynika ze statystyk, nowotwory jelita grubego i odbytu to trzecie najczęściej spotykane na świecie nowotwory u mężczyzn i drugie u kobiet, zarazem jest to druga co do częstotliwości przyczyna zgonów z powodu nowotworów.
Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u osób nie obciążonych czynnikami ryzyka to 5 proc. U osób, w których bliskiej rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego, wynosi ono 10 proc. Szanse na wyleczenie są największe wówczas, kiedy choroba zostanie wykryta jak najwcześniej. Jakie są zatem pierwsze objawy raka jelita grubego i co powinno niepokoić?
Spis treści
- Pierwsze objawy raka jelita grubego - ból brzucha i wzdęcia
- Pierwsze objawy raka jelita grubego - zmiana rytmu wypróżnień
- Pierwsze objawy raka jelita grubego - krew w kale
- Pierwsze objawy raka jelita grubego - pozostałe objawy
Pierwsze objawy raka jelita grubego - ból brzucha i wzdęcia
Jednym z wczesnych objawów raka jelita grubego może być dyskomfort odczuwalny w jamie brzusznej, przede wszystkim ból brzucha i wzdęcia. Często są one bagatelizowane i kojarzone z błędem dietetycznym, niestrawnością lub nietolerancją pokarmową, a także wiązane z dolegliwościami wynikającymi z problemów z pęcherzykiem żółciowym lub z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
Pierwsze objawy raka jelita grubego - zmiana rytmu wypróżnień
Raka jelita grubego może sygnalizować także zmiana rytmu wypróżnień: ktoś, kto do tej pory oddawał stolec codziennie rano, teraz może odczuwać potrzebę wypróżnienia w środku dnia, wieczorem, a nawet w nocy. Pierwszym objawem raka jelita grubego mogą być również nawracające biegunki lub zaparcia, a także uczucie niepełnego wypróżnienia, które może sygnalizować raka odbytnicy.
Objawy te mogą się nasilać i mogą być związane z postępującym naciekiem komórek nowotworowych, co wywołuje stopniowe zwężenie światła jelita i zmniejszenie jego drożności.
Pierwsze objawy raka jelita grubego - krew w kale
Jak wynika ze statystyk, krew w kale, zarówno świeża, jak i utajona, pojawia się u aż 40 proc. osób chorych na raka jelita grubego. Świeża krew w stolcu to niepokojący objaw, jednak bywa on lekceważony i przypisywany żylakom odbytu. Tymczasem może on świadczyć o nisko zlokalizowanym raku jelita grubego lub o raku odbytnicy - zwłaszcza, gdy towarzyszy mu uczucie nagłego i bolesnego parcia na stolec lub uczucie niepełnego wypróżnienia.
Pierwsze objawy raka jelita grubego - pozostałe objawy
O raku jelita grubego może również świadczyć ogólne osłabienie oraz anemia bez dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bardziej zaawansowany rak jelita grubego może również zmieniać kształt i wygląd stolca, który staje się zbity, ołówkowaty. Ma to związek z postępującym zwężeniem światła jelita zajętego przez nowotwór.
Polecany artykuł:
Porady eksperta