Te symptomy to znak, że czas się pożegnać. Jakie są objawy raka przed śmiercią?
Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Nie ma jednego schematu. Każdy umiera trochę inaczej. Niektóre objawy uzależnione są od rodzaju nowotworu. Są jednak pewne znaki, które wskazują, że osoba chora na raka powoli odchodzi. Oto sygnały, jakie organizm wysyła tuż przed śmiercią.
Spis treści
Jak umiera się na raka? Jakie są objawy śmierci na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało tylko kilka godzin życia? Prawdopodobieństwo, że również my będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie, wzrasta z każdym rokiem. Badacze z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) doszli do wniosku, że do 2030 r. na świecie zapadalność na nowotwory złośliwe wzrośnie średnio o 75 procent.
Objawy nadchodzącej śmierci
Pierwszymi, wyraźnymi objawami nadchodzącej śmierci są osłabienie i zmęczenie. Zdarza się jednak, że osoba chora na raka kilka godzin przed odejściem staje się bardziej aktywna, na przykład zaczyna wtedy rozmawiać lub zachowywać się tak, jakby nic się nie działo. Często ta aktywność kończy się nagle - chory opada z sił, wycisza się i zasypia.
Bywa też, że kontakt z chorym jest utrudniony. Mogą u niego wystąpić objawy, takie jak: splątane myśli, omamy, kłopoty z prawidłowym wysławianiem się oraz niewyraźna mowa.
Te sygnały wysyła jeszcze organizm przed śmiercią
Kolejnymi objawami nadchodzącej śmierci są brak apetytu oraz niechęć do przyjmowania płynów. Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie zanika odruch połykania, a układ trawienny powoli się wyłącza. Nie należy chorego zmuszać ani do jedzenia, ani do picia. Należy jednak pamiętać, że podawanie kroplówki może przyczynić się do obrzęku płuc i kłopotów z oddychaniem. Dlatego tak ważne jest częste zwilżanie ust chorego, najlepiej tę czynność powtarzać co 10-15 minut.
Zmniejszenie przepływu krwi do ważnych narządów (takich jak mózg, serce, nerki) to sygnał, który zwiastuje zbliżającą się śmierć. Spowodowany jest spadkiem temperatury ciała, a przede wszystkim ochłodzeniem dłoni i stóp. Na etapie odchodzenia zaostrzają się także rysy twarzy i zapadają gałki oczne.
Siność siatkowata to zaburzenie mikrokrążenia, które objawia się czerwono-niebiskimi plamami na skórze. Spowodowana jest tym, że krew nierówno wypełnia naczynia krwionośne chorego. Jeśli nerki przestają pracować, chory nie oddaje moczu. Wyczuwalny może być dość silny zapach amoniaku.
Śmierć następuje zazwyczaj z powodu zatrzymania akcji serca i oddychania.
Więcej o tym problemie można znaleźć na stronie: www.forum-onkologiczne.com.pl.
Porady eksperta