OBJAWY RAKA PIERSI. Jakie zmiany w wyglądzie piersi mogą świadczyć o nowotworze?

2012-10-15 16:47

Rak piersi, tak jak wiele innych nowotworów, w początkowym stadium nie daje niemal żadnych objawów. Albo są one tak subtelne, że łatwo je przeoczyć. Najczęściej zauważamy klasyczny objaw raka piersi - guzek w piersi.

Rak piersi objawy. Jakiego rodzaju objawy mogą oznaczać raka piersi
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Rak piersi objawy

Spis treści

  1. Objawy raka piersi
  2. Rak piersi - zobacz jak go rozpoznać
  3. Rak piersi - 80 procent zmian ma charakter łagodny
  4. Badania profilaktyczne najskuteczniejsze w wykrywaniu raka piersi

Objawy raka piersi to najczęściej pojawienie się guzka w piersi lub zmian w jej wyglądzie, czy też występowanie innych niż dotąd odczuć związanych z piersią. Większość zmian, które możemy zauważyć, ma łagodny charakter. Ale żadnej nie wolno zlekceważyć, bo może to być rak piersi.

Objawy raka piersi

Jakie objawy mogą świadczyć o raku piersi? Najczęściej jest to wyczucie w samobadaniu lub badaniu u lekarza pojedynczego guzka w piersi lub stwierdzenie podejrzanej zmiany w badaniu mammograficznym lub USG piersi. Sygnałem raka piersi mogą być także zmiany w wyglądzie piersi: powiększenie jej rozmiaru lub przeciwnie zmniejszenie (w zaawansowanym stadium duży guz sprawia, że tkanka piersi kurczy się, twardnieje i blizonowacieje). Podejrzane są zmiany koloru piersi, zaczerwienienie i ból brodawek oraz wyciek zwłaszcza krwistej wydzieliny. Do konsultacji z lekarzem powinna także skłonić obecność guzka w dole pachowym - może to być powiększony, zaatakowany przez komórki rakowe węzeł chłonny. Zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej: jej wciągnięcie, pomarszczenie skóry w jej okolicy lub pojawienie się zmian wokół nie także mogą być sygnałem raka. Warto pokazać lekarzowi również rozszerzone żyły na piersiach oraz wszelkie pojawiające się na niej owrzodzenia.

Rak piersi - zobacz jak go rozpoznać

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8

Rak piersi - 80 procent zmian ma charakter łagodny

Jeśli jakaś zmiana w piersi nas zaniepokoi, nie należy się od razu bać, bo większość obserwowanych przez nas nieprawidłowości to łagodne zmiany. O każdej, zwłaszcza utrzymującej się, warto poinformować lekarza i jeśli uzna za potrzebne zrobić USG piersi lub mammografię. Jeśli w piersi występuje wiele guzków - zazwyczaj są niezłośliwe. Ból i zaczerwienienie brodawek może pojawić się w wyniku ocierania się ich o materiał ubrania. Jeśli szybko przechodzi najprawdopodobniej nie oznacza niczego groźnego. Sporadycznie pojawiająca się mleczna wydzielina z piersi lub śmietankowaty osad na brodawkach - też jest prawidłowy. U kobiet dojrzałych brodawki mogą wydzielać bezbarwny płyn związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w wieku przekwitania. Większość kobiet ma piersi asymetryczne, więc różnica w ich wielkości nie powinna niepokoić. Chyba że pojawia się nagle.

Badania profilaktyczne najskuteczniejsze w wykrywaniu raka piersi

Najlepszym sposobem kontrolowania raka piersi jest robienie systematycznie profilaktycznych badań: USG piersi oraz mammografii. Kobiety po operacjach powiększania piersi powinny wykonywać rezonans magnetyczny. Takie badania (raz na dwa lata) oraz systematyczne wizyty kontrolne u ginekologa, którego informujemy o zaobserwowanych ewentualnych zmianach, pozwalają na wykrycie raka piersi w najwcześniejszym stadium. Szansa na całkowite wyleczenie jest bliska 100 proc.