Nowotwory rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie guzów rdzenia kręgowego

2014-03-10 12:30

Nowotwory rdzenia kręgowego, rozrastając się, uciskają na rdzeń kręgowy i doprowadzają do licznych zaburzeń ruchowych i czuciowych. Aby zapobiec dalszemu rozrostowi guza, a co za tym idzie - nieodwracalnym zmianom w rdzeniu kręgowym, konieczna jest wczesna diagnostyka, a także jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Nowotwory rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie guzów rdzenia kręgowego
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nowotwory rdzenia kręgowego - diagnostyka
  2. Nowotwory rdzenia kręgowego - leczenie

Leczenie guzów rdzenia kręgowego powinno zostać podjęte w jak najwcześniejszej fazie choroby. Nowotwory rdzenia kręgowego, rozrastając się, uciskają na rdzeń kręgowy i doprowadzają do jego uszkodzenia, a co za tym idzie - do licznych zaburzeń ruchowych i czuciowych. Zbyt późna diagnostyka może skutkować nieodwracalnymi zmianami w rdzeniu, a w konsekwencji niepełnosprawnością chorego.

Nowotwory rdzenia kręgowego - diagnostyka

Badaniami, dzięki którym można uzyskać dokładny obraz guza, są RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa (TK), scyntygrafia, a przede wszystkim rezonans magnetyczny (MR). Do badań inwazyjnych, które przeprowadza się w wyjątkowych przypadkach, zalicza się mielografię, mielografię TK (mielo−TK), angiografię rdzeniową oraz biopsję pod kontrolą badań obrazowych. Celem ostatniego badania jest stwierdzenie, czy guz rdzenia kręgowego jest złośliwy, czy jest zmianą łagodną.

Nowotwory rdzenia kręgowego - leczenie

Zwykle stosuje się leczenie operacyjne, którego celem jest całkowite wycięcie zmiany nowotworowej. Wybór odpowiedniej techniki operacyjnej zależy od lokalizacji guza, liczby zajętych kręgów, odcinka kręgosłupa, konieczności wykonania stabilizacji, a także od stanu ogólnego pacjenta. Wyróżnia się 3 dojścia operacyjne do kanału kręgowego: dojście przednie, tylne, boczne lub tylno-boczne.

U chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, gdzie przeciwwskazany jest zabieg operacyjny ze względu na stan pacjenta, pomocna jest wertebroplastyka. Jest to zabieg, który polega na przezskórnym wprowadzeniu cementu kostnego (PMMA) do trzonów kręgowych za pomocą strzykawki z igłą. Zabieg ten wzmacnia strukturę trzonu, a cement o wysokiej temperaturze niszczy komórki nowotworowe, zmniejsza ból i w pewnym stopniu ogranicza rozrost guza.

Innym pomocnym zabiegiem jest kyfoplastyka, która polega na wprowadzeniu do trzonu kręgowego cewnika, przez który wprowadzany jest rozprężalny balon. Ma on na celu odtworzenie pod ciśnieniem kilkunastu atmosfer wysokości trzonu kręgowego. W ten sposób wewnątrz trzonu kręgowego powstaje jama do której podaje się cement kostny. Zabieg wykonuje się z minimalnych nacięć na poziomie danego kręgu, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.