Nowotwory jamy ustnej i gardła: diagnoza i leczenie. Rokowania w raku jamy ustnej i gardła
Leczenie nowotworów jamy ustnej i gardła zależy przede wszystkim od tego, ile czasu minęło do rozwoju choroby do jej zdiagnozowania. Im wcześniej rak zostanie rozpoznany, tym szanse na wyleczenie są większe. Niestety, z doświadczeń lekarzy wynika, że pacjenci zgłaszają się do nich już w zaawansowanym stadium choroby. Jak wówczas wygląda leczenie raka jamy ustnej i gardła? Jakie są rokowania pacjentów?
Leczenie nowotworów jamy ustnej i gardła zależy od kilku czynników: umiejscowienia i rozległości guza, a co za tym idzie - stopnia zaawansowania choroby, a także od występowania przerzutów, chorób współtowarzyszących (np. cukrzycy, nadciśnienia) i wieku chorego. Zanim lekarz podejmie decyzję o doborze metody leczenia, należy wykonać badania, na podstawie których postawi ostateczną diagnozę.
Nowotwory jamy ustnej i gardła - diagnostyka
Przy podejrzeniu raka jamy ustnej wykonuje się badanie przedmiotowe (fizykalne), polegające na oglądaniu i dotykaniu widocznych zmian. W przypadku podejrzenia raka gardła lekarz w pierwszej kolejności wykonuje badanie endoskopowe lub laryngoskopię. Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu, lekarz pobiera wycinki tkanki zmienionej chorobowo do biopsji. W obu przypadkach ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie wyników badania histopatologicznego.
W przypadku raka gardła pomocne są także badania obrazowe, takie jak RTG, tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI) oraz pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET).
Nowotwory jamy ustnej i gardła - rokowania
Najlepiej rokują pacjenci, u których nowotwór został wykryty we wczesnej fazie rozwoju. Wówczas nawet 90 procent chorych ma szansę na wyleczenie. Liczba ta spada do około 50 procent, gdy pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Pozostali umierają po 5 latach od postawienia diagnozy.
Nowotwory jamy ustnej i gardła - leczenie
Zazwyczaj leczenie polega na usunięciu guza. Wycięcie zmiany nowotworowej może odbyć się podczas tradycyjnej operacji lub podczas krio- albo laseroterapii. Konieczna może być także chemio- i/lub radioterapia. W zaawansowanym stadium choroby może być konieczne wycięcie fragmentu ciała wraz z guzem, np. fragmentu języka, żuchwy czy krtani.
Warto wiedzieć, że radioterapia zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy. Dlatego w okresie leczenia chory powinien znajdować się pod opieką dentysty.
Porady eksperta