Nowotwór jelita grubego u coraz młodszych ludzi. Na takiej diecie ryzyko gwałtownie wzrasta

2024-09-25 12:55

W ostatnich latach zauważalny jest niepokojący wzrost liczby przypadków nowotworu jelita grubego wśród osób przed 50. rokiem życia. Choć dotąd uważano chorobę za typową dla starszych pacjentów, zmiany w stylu życia oraz nawykach żywieniowych mogą prowadzić do jej wcześniejszego wystąpienia. Jakie produkty zwiększają ryzyko zachorowania?

Nowotwór jelita grubego u coraz młodszych ludzi. Na takiej diecie ryzyko gwałtownie wzrasta
Autor: Getty Images

Co zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego?

Diagnoza nowotworu jelita grubego spada na coraz młodsze osoby. Zgodnie z danymi American Cancer Society wskaźnik zachorowalności w grupie wiekowej 20-49 lat wzrósł o 51 proc. od 1994 roku. Eksperci są zdania, że za ten niepokojący trend odpowiada większe spożycie przetworzonej żywności oraz siedzący tryb życia.

Czerwone i przetworzone mięso

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała przetworzone mięso jako czynnik rakotwórczy grupy 1, co oznacza, że istnieją dowody potwierdzające jego negatywny wpływ na zdrowie. Zaleca się spożywanie maksymalnie 500 gramów czerwonego mięsa tygodniowo oraz unikanie produktów, takich jak kiełbasy, parówki, szynka, boczek i konserwy.

Niedobór błonnika

Błonnik jest kluczowym składnikiem diety, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Pozwala na sprawne przemieszczanie się treści pokarmowej przez jelita, co sprawia, że substancje potencjalnie szkodliwe nie mają kontaktu przez długi czas z błoną śluzową.

Błonnik jest również pożywką dla korzystnych bakterii jelitowych, które odgrywają ważną rolę w ochronie przed nowotworami. Z tego względu istotne jest spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców.

Żywność wysokoprzetworzona i cukier

Żywność wysokoprzetworzona oraz bogata w cukry proste jest powszechnie obecna w diecie współczesnych ludzi. W większości przypadków produkty tego rodzaju są wysokokaloryczne, co prowadzi do przyrostu masy ciała i tym samym zwiększa ryzyko rozwoju raka. Zaleca się znaczne ograniczenie spożycia słodyczy, napojów gazowanych, fast foodów i chipsów.

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone, obecne przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie jelit. Nasilają bowiem stany zapalny w organizmie i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie komórek. W efekcie mogą przyczynić się do kancerogenezy.

Tłuszcze nasycone warto zastąpić oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym. Zamiast tłustego mięsa lepiej sięgać po drób, ryby i rośliny strączkowe.

Rak jelita grubego

Znaczenie stylu życia w profilaktyce raka jelita grubego

Dieta to nie jedyny czynnik wpływający na ryzyko nowotworu jelita grubego. Warto pamiętać o wdrożeniu następujących metod profilaktyki:

  • utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, co wspomaga procesy trawienne i funkcjonowanie jelit,
  • wprowadzenie co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, np. w postaci szybkiego marszu lub jazdy na rowerze,
  • unikanie palenia papierosów oraz ograniczanie ekspozycji na dym tytoniowy,
  • stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną.