Na tego raka coraz częściej chorują ludzie przed 30-stką. Wzrost aż o 84 proc.

2024-12-06 10:21

Dane są alarmujące - liczba przypadków tego nowotworu wśród młodych wzrosła aż o 84 proc. Eksperci biją na alarm, wskazując, że rak, który kiedyś dotykał głównie starszych, coraz częściej pojawia się u osób przed trzydziestką. Co stoi za tym niepokojącym trendem i jak można minimalizować ryzyko zachorowania?

Na ten typ raka coraz częściej chorują ludzie przed xxx stką. Wzrost przypadków aż o 84 proc.
Autor: Getty Images

Przyczyny zachorowań na raka pęcherzyka żółciowego wśród młodych

Pęcherzyk żółciowy to narząd wielkości jabłka, położony blisko wątroby. Jego główną funkcję jest magazynowanie żółci, która jest niezbędna organizmowi do rozkładania tłuszczów z pożywienia.

Rak pęcherzyka żółciowego to choroba, która coraz częściej występuje u osób poniżej 50. roku życia, obok raka jelit, piersi i płuc. Dane organizacji charytatywnej Cancer Research UK wskazują, że liczba przypadków wśród Brytyjczyków w wieku 24-49 lat wzrosła o 84 proc. od początku lat 90.

Onkolodzy w rozmowie z portalem MailOnline przyznali, że choć przyczyna jest nieznana, podejrzewają, że winna może być współczesna dieta, a konkretnie zmiany w mikrobiomie jelitowym, co jest skutkiem żywności wysokoprzetworzonej.

Profesor Karol Sikora, onkolog z ponad 40-letnim doświadczeniem, powiedział, że wzrost ten był widoczny od lat, rozpoczął się w latach 90., kiedy liczba zachorowań „stała się coraz wyższa”, a wiek pacjentów „coraz niższy”.

Ekspert podejrzewa, że przyczyną są najpewniej zmiany w stylu życia ludzi, a przede wszystkim alkohol, śmieciowe jedzenie i coraz bardziej stresujący tryb życia, co ma ogromnie negatywny wpływ na jelita.

Według niego zmiany te mogą mieć kaskadowy wpływ na narządy biorące udział w procesie trawienia, od pęcherzyka żółciowego aż po okrężnicę, w której również zaobserwowano wzrost zachorowań na raka.

Onkolog stwierdził, że istnieje niewiele porad, które można udzielić osobom, które chcą zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zalecił jednak spożywanie dużej ilości owoców i warzyw oraz regularne ćwiczenia fizyczne, co może pomóc w uniknięciu otyłości.

Czy alkohol jest przyczyną raka?
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Objawy raka pęcherzyka żółciowego

Najnowsze statystyki są tak niepokojące, że onkolog dr Shivan Sivakumar z Uniwersytetu w Birmingham nazwał tę sytuację „epidemią”.

Rak pęcherzyka żółciowego często rozwija się bezobjawowo w początkowych stadiach, co utrudnia jego wczesne wykrycie. W miarę postępu choroby mogą pojawić się charakterystyczne symptomy, takie jak:

  • ból brzucha - zwłaszcza w górnej prawej części jamy brzusznej, może być przewlekły lub nawracający,
  • zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka) - wynikające z zablokowania dróg żółciowych przez guz,
  • nudności i wymioty - mogące towarzyszyć problemom z trawieniem,
  • utrata apetytu i wagi - związana z ogólnym osłabieniem organizmu,
  • świąd skóry - wywołany gromadzeniem się kwasów żółciowych w organizmie,
  • guz w jamie brzusznej - w bardziej zaawansowanych przypadkach może być wyczuwalny w okolicy prawego podżebrza,
  • nietolerancja tłustych potraw - związana z trudnościami w trawieniu tłuszczów.

W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów, zwłaszcza w połączeniu z czynnikami ryzyka, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na skuteczne leczenie.