Na tego raka chorują coraz młodsi. 5 sposobów, które pozwolą go uniknąć
Wiele osób uważa, że rak jelita grubego występuje rzadko. Niestety, statystyki wykazują, że jest zupełnie inaczej, a coraz częściej ten nowotwór wykrywa się u młodych osób. Pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc uchronić się przed tym schorzeniem. Eksperci podają 5 ważnych sposobów, które warto stosować niezależnie od wieku.
Nowotwory jelita grubego występują w obrębie odbytnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego i okrężnicy. Z roku na rok odnotowuje się coraz więcej przypadków tego nowotworu wśród Polaków. Jednak niezależnie od wieku, istnieje kilka sposobów, które należy stosować, by uniknąć zachorowania na raka okrężnicy.
Postaw na zdrowe tłuszcze i warzywa
Analizy naukowe wykazują, że tzw. dieta zachodnia, która bogata jest w żywność przetworzoną, wiąże się z wyższymi wskaźnikami nowotworów w obrębie jelita grubego. Z kolei osoby jedzące produkty bogate w błonnik, są mniej narażone na rozwój tej choroby nowotworowej.
Dlatego eksperci zalecają, by w diecie stawiać na zdrowe źródła tłuszczu takie jak oliwa z oliwek, łosoś, orzechy, awokado. Unikać za to zwłaszcza przetworzonego mięsa, a także tłuszczy znajdujących się w smażonych potrawach.
Ruszaj się
Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści zdrowotnych – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Ruch dobrze działa na układ krążenia, pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała, a nawet chroni przed niektórymi rodzajami raka, w tym nowotworu okrężnicy.
Eksperci zalecają, by celować w 30 minut umiarkowanych ćwiczeń przez większość dni w ciągu tygodnia.
Monitoruj wagę
Według American Cancer Society nawet nadwaga – nie wspominając o otyłości – zwiększa ryzyko raka okrężnicy i odbytnicy, ale także nowotworów piersi, trzustki, przełyku i nerek. Jeśli ważysz zbytu dużo i masz problem z utratą nadmiarowych kilogramów, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy specjalisty i zapytać swojego lekarza o skuteczne metody utraty wagi, dostosowane do twojego stanu zdrowia.
Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu
Oba czynniki wpływają negatywnie na cały organizm. Jeśli pijesz alkohol, staraj się ograniczyć i pić z umiarem. Gdy palisz, spróbuj rzucić, a gdy masz z tym problem, skontaktuj się z lekarzem, który udzieli ci wskazówek, jak możesz to zrobić.
Nie zapominaj o badaniach przesiewowych
Raka jelita grubego można wykryć, a tym samym – dać sobie szanse na skuteczne leczenie. Częścią profilaktyki jest regularne monitorowania swojego zdrowia w kierunku wykluczenia choroby. Skutecznym badaniem w tym przypadku jest kolonoskopia.
Pomoże wykryć zmiany przedrakowe, zwane polipami, które mogą rozwinąć się w nowotwór, ale dzięki badaniu, można je usunąć, zanim to się stanie. Światowe wytyczne dt. badań przesiewowych wskazują, by większość osób wykonała kolonoskopię już w wieku 45 lat.