Na jakie nowotwory najczęściej chorują kobiety w Polsce? RAPORT
Statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory wśród kobiet pokazują, że coraz częściej Polki chorują na raka płuc. Z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że wyższa niż w krajach UE zachorowalność na nowotwory złośliwe spowodowana jest niską świadomością konieczności badań profilaktycznych.
Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przedstawionego ma początku 2013 roku wynika, że w ostatnich latach zmianom uległy statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory złośliwe. Do niedawna kobiety chorowały głównie na raka piersi. Dziś częściej umierają na raka płuc.
Pomimo szybkiego rozwoju medycyny, umieralność na nowotwory wśród polskich kobiet zmniejsza się bardzo powoli w stosunku do innych krajów UE. Do najważniejszych przyczyn należy wciąż zbyt niska świadomość badań profilaktycznych (cytologii i mammografii) i moda na palenie tytoniu. Z tego też powodu wzrosła umieralność na raka płuc. W roku 2010 na nowotwory złośliwe zmarły 40793 kobiety w Polsce.
Najczęstsze nowotwory kobiet (stan na rok 2010):
1. Nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli, płuc (23,6%)
2. Nowotwór złośliwy sutka (rak piersi) (19,8%)
3. Nowotwór złośliwy jelita grubego (16,2%)
4. Nowotwór złośliwy szyjki macicy (7,1%)
5. Nowotwór złośliwy żołądka (6,4%)
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
Nowotwory płuc
Główną przyczyną zachorowań na raka płuc jest palenie papierosów. Dym papierosowy zawiera w sobie 4000 rakotwórczych substancji. Choroba rozwija się bezobjawowo i nie daje o sobie znać nawet przez kilkanaście lat. Dopiero kiedy pojawia się przewlekły kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszności, świszczący oddech, zaczynamy podejrzewać, że choroba mogła się już rozwinąć.
Rak piersi (nowotwór sutka)
Do niedawna był najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy sutka zwiększa obecność genu BRCA1 i BRCA2, pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, menopauza po 55 roku życia, późna pierwsza ciąża (po 30. roku życia), palenie papierosów.
Nowotwór jelita grubego
Brak objawów choroby jest częstą przyczyną tego, że rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno. Jeśli pojawiają się niepokojące zaparcia, długotrwałe biegunki, nudności czy poczucie niepełnego wypróżnienia warto udać się na badania, aby wykluczyć nowotwór jelita grubego.
Nowotwór szyjki macicy
Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Ponad 7% zgonów kobiet z powodów nowotworów spowodowanych jest rakiem szyjki macicy. Choroba wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, a do zarażenia dochodzi w bezpośrednim kontakcie płciowym. Choroba dotyka kobiety już po 25 roku życia, dlatego zaleca się regularne badania cytologiczne.
Nowotwór złośliwy żołądka
Ryzyko zachorowania zwiększa spożywanie potraw słonych i peklowanych. Objawy choroby to uczucie sytości, utrata apetytu, utrata masy ciała, smoliste stolce i bóle w nadbrzuszu. Za zachorowanie w dużej mierze wpływa styl życia i odżywiania oraz palenie tytoniu, a także predyspozycje genetyczne.
Porady eksperta