NanoKnife IRE - metoda leczenia nowotworów
NanoKnife IRE (nóż nano) to metoda leczenia nowotworów. Polega na wykorzystaniu zmiennego pola elektrycznego przepływającego przez obszar docelowy. Proces ten prowadzi do śmierci komórki. To zjawisko biofizyczne określane jest mianem nieodwracalnej elektroporacji (irreversible elektroporation – IRE).
Spis treści
- NanoKnife IRE - na czym polega operacja?
- NanoKnife IRE - zalety
- NanoKnife IRE - wskazania
- NanoKnife IRE - po operacji
NanoKnife to urządzenie wykorzystujące unikalną formę efektu biologicznego określanego mianem nieodwracalnej elektroporacji (irreversible electroporation – IRE).¹ Nieodwracalna elektroporacja jest nową, nietermalną metodą ablacji polegającą na przepływie krótkich impulsów elektrycznych przez tkankę, powodujących powstawanie nieodwracalnych otworów (porów) w błonie komórkowej, prowadząc do jej zwiększonej przepuszczalności, a ostatecznie do śmierci komórki.¹
– Nieodwracalna elektroporacja (IRE) jest stosunkowo nową, nietermiczną metodą ablacji zaprojektowana na potrzeby precyzyjnego i efektywnego niszczenia komórek nowotworowych – wyjaśnia dr. n. med. Ryszard Wierzbicki, chirurg onkolog szpitala Żagiel Med.
NanoKnife IRE - na czym polega operacja?
Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (do 3000V). Prowadzi to do zniszczenia błon komórek rakowych, przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i praktycznie nie obciąża pacjenta, który już po kilku dniach może opuścić oddział chirurgiczny.
Koszt zabiegu wynosi około 45000 zł. Obecnie nie ma możliwości refundacji zabiegu przez NFZ.
Dzięki metodzie NanoKnife komórki rakowe zostają zaatakowane nano-nożem i w efekcie obumierają. Następnie są usuwane przez układ odpornościowy pacjenta.
Eksperci zaznaczają, że metoda NanoKnife IRE jest niezwykle precyzyjna. - Użycie procedury IRE pozwala na zniszczenie miejscowe guzów nowotworowych pierwotnie nieresekcyjnych, następnie zastosowanie chemioterapii zwiększa szansę na przedłużenie życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory - wyjaśnia dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.
NanoKnife IRE - zalety
- Oczywistą zaletą techniki NanoKnife, w porównaniu np. z radioterapią jest możliwość powtarzania zabiegów, w przypadku kiedy taka potrzeba występuje. Kolejnymi zaletami są szybkość i precyzja oraz minimalne dolegliwości bólowe dla pacjenta. Kolejną zaletą NanoKnife jest brak oddziaływania termicznego na leczone tkanki, co zmniejsza ryzyko niepożądanych uszkodzeń – dodaje dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.
Źródło: youtube.com/UR Medicine
NanoKnife IRE - wskazania
Metoda „przezskórna” znajduje zastosowanie wtedy, kiedy proces nowotworowy nie jest rozsiany, w przypadku synchronicznych zmian przerzutowych w wątrobie lub innych narządów jamy brzusznej stosuje się procedurę IRA wraz z jednoczasowa Termoablacja Mikrofalową „ przez otwarty brzuch” i innymi metodami chirurgicznymi. W obu przypadkach konieczne jest znieczulenie ogólne. Chorzy bez operacji w/w nie mogą być poddani chemio- lub radioterapii, ani innej interwencji chirurgicznej, np. z powodu nowotworu zlokalizowanego w pobliżu dużych naczyń krwionośnych.
Metodą tą są operowane zmiany nowotworowe dotyczące trzustki, wątroby, nerek oraz płuc. Metoda Nano Knife jest również szczególnie mało inwazyjną i bezpieczną metodą leczenia raka prostaty. Możliwe jest również leczenie wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i wznów miejscowych po leczeniu operacyjnym raka jelita grubego, raka żołądka czy raka dróg żółciowych.
Przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest posiadanie przez pacjenta rozrusznika serca. – Kwalifikacja do zabiegu opiera się na analizie dostarczonej dokumentacji medycznej i badaniu chorego – tłumaczy dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.
NanoKnife IRE - po operacji
Po zabiegu operacyjnym, jego efekty oraz stan pacjenta poddawane są ocenie przy pomocy techniki NanoKnife. W zależności od rodzaju nowotworu, decyduje się o typach badań – ocenie poziomu markerów nowotworowych lub procedurach dotyczących technik radiologicznych pozwalających na określenie wielkości guza czy jego redukcji.
Źródło:
1. Wronczewski A., Siekiera J., Studniarek M., NanoKnife - nieodwracalna elektroporacja: nowa nadzieja w leczeniu chorych na raka stercza?, "Przegląd Urologiczny" 2013, nr 2
2. materiały prasowe szpitala Żagiel Med
3. www.zwrotnikraka.pl