Łagodne nowotwory oka - jak rozpoznać ich objawy?
Łagodne nowotwory oka są bardzo łatwe do rozpoznania, ponieważ zwykle są zlokalizowane w obrębie zewnętrznej części oka w postaci brodawek, narośli czy przebarwień. Zwykle są to niegroźne zmiany, które bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają konsultacji okulistycznej. Sprawdź, jak rozpoznać objawy łagodnych nowotworów oka.
Łagodne nowotwory oka to zwykle torbiele i kaszaki, rozwijające się w wyniku zastoju wydzieliny gruczołów skóry, oraz brodawki, rogi skórne i naczyniaki, zlokalizowane w okolicy oka lub na powiece. W większości przypadków są to zmiany zupełnie niegroźne, które zwykle stanowią jedynie problem kosmetyczny, co nie oznacza, że nie wymagają konsultacji okulistycznej.
Łagodne nowotwory oka - naczyniaki
Naczyniaki powiek pochodzą z naczyń krwionośnych lub węzłów chłonnych i wyglądają jak czerwone grudki lub płaskie guzy, które mogą przybierać dość duże rozmiary. Zwykle pojawiają się w pierwszych latach życia, choć często są to zmiany wrodzone. Naczyniaki mogą być zlokalizowane w różnych miejscach, w kącikach oka lub pod powiekami, albo rosnąć głęboko i uciskać gałkę oczną.
Łagodne nowotwory oka - skórzak
Skórzak to niebolesna, zwykle przesuwalna pod skórą zmiana, która zwykle jest zlokalizowana w pobliżu łuku brwiowego.
Łagodne nowotwory oka - znamiona barwnikowe powiek
Znamiona barwnikowe występujące w skórze powiek mają różną wielkość, czasem nierówną lub pokrytą włosami powierzchnię. Niekiedy znamiona te w starszym wieku mogą przeobrazić się w nowotwór złośliwy - czerniak.
Łagodne nowotwory oka - znamiona barwnikowe spojówek
Jedną z najczęstszych tego typu zmian jest melanoza oczna, czyli wzrost pigmentacji na skutek przerostu lub rozrostu komórek barwnikowych (melanocytów). Dotyczy zwłaszcza dolnego załamka spojówki. Ma postać jedno- lub wieloogniskowych, płaskich, brązowych obszarów.
Łagodne nowotwory oka - brodawki
Niewielkie brodawki na powiece (pojedyncze lub mnogie) mogą mieć wygląd jasnoróżowego guzka z wgłębieniem na szczycie lub przybrać postać brązowych, uszypułkowanych guzków, które łatwo krwawią (tzw. brodawki łojotokowe). Te pierwsze często są obecne od młodości, a brodawki łojotokowe pojawiają się zwłaszcza u ludzi starszych.
Łagodne nowotwory oka - rogowiak kolczystokomórkowy
Rogowiak kolczystokomórkowy to szybko rosnąca, różowa, twarda grudka z zagłębieniem w środku, przypominającym owrzodzenie. Występuje częściej u mężczyzn, zwykle powyżej 50. roku życia. Guzki zwykle znikają samoistnie.
Łagodne nowotwory oka - tłuszczak
Tłuszczak to miękki, nieduży guzek w kształcie kulki, który jest widoczny pod skórą. Tłuszczak najczęściej jest umiejscowiony w górno-skroniowym kwadrancie spojówki gałkowej.
Porady eksperta