Które nowotwory nawracają najczęściej? Te są najbardziej złośliwe
Nawroty nowotworów złośliwych są dziś znacznie poważniejszym dla medycyny problemem niż leczenie pierwotnych guzów złośliwych. Dlaczego niektóre nowotwory złośliwe nawracają i które z nich mogą mieć najgorsze rokowania dla pacjentów?
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Choroby stanowią ogromny problem w grupie wiekowej 25-64 lata, zwłaszcza wśród kobiet, odpowiadając za 31,7 procent zgonów młodych kobiet i 46,8 procent zgonów kobiet w średnim wieku — informuje Zwrotnikraka.pl
Dlaczego nowotwory złośliwe nawracają?
Dużym problemem dla medycyny jest nie tyle leczenie guzów pierwotnych, ile walka z nawrotami nowotworów złośliwych. Lekarze do dziś nie wiedzą, dlaczego nowotwory nawracają i przyjmują, że dzieje się tak, ponieważ pojedynczym komórkom nowotworowym udaje się przetrwać radioterapię i chemioterapię. Mogą one być bardziej zmutowane niż pierwotne komórki, dlatego leczenie nawrotów nowotworu złośliwego jest trudniejsze. Guzy wtórne nie zawsze reagują na radioterapię czy chemioterapię, choć nie można z góry zakładać, że leczenie będzie bezskuteczne.
Czy nowotwór złośliwy zawsze wraca?
Nawrót nowotworu jest uwarunkowany wieloma indywidualnymi czynnikami. Wpływają na to zarówno wiek pacjenta, jak i jego historia medyczna i występowanie innych chorób, jak i czas wykrycia nowotworu, podjęte leczenie. Czasem zdarza się tak, że nowotwór złośliwy ulega całkowitej remisji, a czasem następuje wznowa po kilku latach.
5 najczęściej nawracających nowotworów
Istnieje grupa nowotworów, która charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem. Zaliczają się do nich:
- glejak wielopostaciowy – bardzo złośliwy, prawie u wszystkich pacjentów dochodzi do nawrotów choroby
- rak jajnika – choroba wraca u 85 procent pacjentów
- chłoniak z obwodowych komórek T – choroba wraca u 75 procent pacjentów
- mięsak tkanek miękkich – choroba może wrócić u 50 procent pacjentów
- rak pęcherza moczowego – choroba wraca u 50 procent pacjentów
Jakie objawy daje nawrót nowotworu?
Nawrót choroby nowotworowej może nie dawać żadnych objawów lub bardzo ogólne. U części chorych pojawiają się stany podgorączkowe lub osłabienie organizmu, które czasem są błędnie interpretowane za oznaki choroby wirusowej. Nawrót nowotworu najczęściej udaje się zdiagnozować za pomocą badań obrazowych, takich jak tomografia czy rezonans magnetyczny.
Jak leczy się guza wtórnego?
Jeśli badania obrazowe potwierdzą, że doszło do nawrotu choroby nowotworowej, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jest ono dostosowane do rodzaju nowotworu i może obejmować radioterapię, chemioterapię czy leczenie chirurgiczne.
Źródło: